Online archív bol navrhnutý a naprogramovaný tímom Streamboyz. Videá sú umiestnené na serveroch občianskeho združenia Multiplace. Použitie, šírenie fotografií a audiovizuálneho obsahu tejto stránky len so súhlasom Slovenskej filharmónie. Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

MK SR

Sledujte náš kanál na Youtube
Navštívte tím Streamboyz na Facebooku
Sledujte nás na Twittri
SK
EN

1. časť [01:07:34]1st part [01:07:34]

00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky
0 Páči sa Likes

Stravinsky – The Rite of Spring

Tuesday, March 07 2017, 7.00 PM
Serie HS – Music and Words, Smal Hall of Slovak Philharmonic

Stravinskij – Svätenie jari

Utorok 7. 3. 2017, 19.00 h
HS – Hudba a slovo, Malá sála Slovenskej filharmónie


Po smrti diktátorského Stalina v roku 1953 sa mohol hlbšie nadýchnuť aj Dmitrij Šostakovič. Dlhé roky žil v panickom strachu z “Učiteľa a Vodcu”, takže situácia sa pre tohto výnimočného skladateľa začala vyvíjať o niečo pozitívnejšie. Prejavom relaxu je aj Concertino a mol, ktoré písal Šostakovič pre seba a svojho syna Maxima. Jedným z najväčších škandálov v dejinách hudby bola premiéra baletu Igora Stravinského Svätenie jari v roku 1913. Eruptívna partitúra nadobudla aj podobu skladby pre dva klavíry.

Výber textov z kníh Solomon Volkov: Svědectví. Paměti Dmitrije Šostakoviče (AMU 2006), Igor Stravinskij: Rozhovory s Robertem Craftem (Supraphon 1967) a Milan Kundera: O hudbě a románu (Atlantis 2014) pripravila a preložila Markéta Štefková.


  • VideozáznamVideorecording
  • VáclavVáclav Frkal ml.Frkal ml. svetlálights, zvuksound, PeterPeter GondaGonda technická spoluprácaIT supervisor, MarekMarek PiačekPiaček postprodukciapost-production, StanoStano BeňačkaBeňačka kamerycamera, striheditor, réžiavideo director
  • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2017A Slovak Philharmonic Production © 2017
Stravinskij – Svätenie jari