This online archive was designed and programmed by Streamboyz Team. Concerts are located on the Multiplace servers. Use and distribution of photographs and audiovisual content of this site only with the consent of the Slovak Philharmonic. This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies. Find out more. The Slovak Philharmonic is a state-subsidised organisation of the Ministry of Culture of the Slovak Republic.

MK SR

Subscribe to us Youtube
Like our team on Facebook
Follow us on Instagram
Follow us on Twitter

[ 1. časť – 01:13:04 ] [ 1st part – 01:13:04 ] [ iba audio > ][ audio only > ]

Play
00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky
0 Páči sa Likes

Brahms, Dvořák

Sunday, November 13 2016, 4.00 PM
Serie SKO – Slovak Chamber Orchestra Concerts, Small Hall of Slovak Philharmonic


Johannes Brahms a Antonín Dvořák boli spriaznenými duchmi. Brahms výrazne prispel k etablovaniu českého kolegu na medzi- národnej úrovni. Jeho Sláčikové kvinteto G dur vzniklo v období, kedy bol autor vyčerpaný z intenzívnej tvorby. Je však azda najdokonalejším Brahmsovým komorným opusom. Samotný Brahms sa vyjadril, že v ňom panuje atmosféra viedenského Prátru s množsvom pekných dievčat. V Brahmsových stopách kráčal Antonín Dvořák v Kvintete op. 77. Dielo vzniklo v niekoľkých fázach a tá posledná zaujala aj prísneho vydavateľa Simrocka.


  • VideozáznamVideorecording
  • VáclavVáclav FrkalFrkal zvuksound, svetlálights, PeterPeter GondaGonda technická spoluprácaIT supervisor, MarekMarek PiačekPiaček postprodukciapost-production, StanoStano BeňačkaBeňačka kamerycamera, striheditor, réžiavideo producer
  • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2016A Slovak Philharmonic Production © 2016
  • Brahms, Dvořák