Online archív bol navrhnutý a naprogramovaný tímom Streamboyz. Videá sú umiestnené na serveroch občianskeho združenia Multiplace. Použitie, šírenie fotografií a audiovizuálneho obsahu tejto stránky len so súhlasom Slovenskej filharmónie. Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

MK SR

Sledujte náš kanál na Youtube
Navštívte tím Streamboyz na Facebooku
Sledujte nás na Twittri
Sledujte nás na Instagrame

1. časť [01:28:22]1st part [01:28:22]

00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky
0 Páči sa Likes

Antonín Dvořák – Stabat mater

Sunday, October 06 2019, 7.30 PM
Serie BHS – Bratislava Music Festival, Concert Hall of Slovak Philharmonic

Antonín Dvořák – Stabat mater

Nedeľa 6. 10. 2019, 19.30 h
BHS – Bratislavské hudobné slávnosti, Koncertná sieň Slovenskej filharmónie


Popularita Dvořákovej tvorby sa koncom 19. storočia neobmedzovala na rodné Čechy. V roku 1884 skladateľa pozvali do Londýna, kde triumfálne ako dirigent uviedol svoje oratórium Stabat mater a založil tak svoju umeleckú slávu na britských ostrovoch. Povzbudený týmto úspechom zveril v októbri 1891 premiérové uvedenie svojho ďalšieho symfonicko-vokálneho diela, Rekviem, orchestru a zboru v anglickom Birminghame. O rok neskôr už prijal pozvanie do USA a stal sa profesorom newyorského konzervatória. Stabat mater skomponoval v rokoch 1876–1877, v čase keď prežíval v dôsledku úmrtia troch detí svoje najtragickejšie životné obdobie.

Aj tento rok privítame na BHS dirigenta svetového renomé Juraja Valčuhu a medzinárodné kvarteto renomovaných sólistov.


At the end of the 19th century the popularity of Dvořák’s music was not limited to his native Czech lands. In 1884 he was invited to London where he triumphally conducted his oratorio Stabat Mater and thus triggered his artistic fame in the British Isles. Encouraged by this success he entrusted the premiere of another symphonic-vocal work, the Requiem, to orchestra and choir in Birmingham in October 1891. A year later he accepted the invitation to the USA and became a professor of the New York conservatory. Stabat Mater was composed in 1876–1877, in the time when he experienced the most tragical period in his life due to the death of his three children. The conductor of world fame Juraj Valčuha and an international quartet of soloists are welcome guests of the BMF.


  • VideozáznamVideorecording
  • AndrejAndrej OsvaldOsvald svetlálights, zvuksound, PeterPeter GondaGonda technická spoluprácaIT supervisor, VáclavVáclav Frkal ml.Frkal jr. kamerycamera, striheditor, MarekMarek PiačekPiaček réžiavideo producer, postprodukciapost-production
  • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2019A Slovak Philharmonic Production © 2019
Antonín Dvořák – Stabat mater