This online archive was designed and programmed by Streamboyz Team. Concerts are located on the Multiplace servers. Use and distribution of photographs and audiovisual content of this site only with the consent of the Slovak Philharmonic. This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies. Find out more. The Slovak Philharmonic is a state-subsidised organisation of the Ministry of Culture of the Slovak Republic.

MK SR

Subscribe to us Youtube
Like our team on Facebook
Follow us on Instagram
Follow us on Twitter

[ 1. časť – 01:04:13 ] [ 1st part – 01:04:13 ] [ iba audio > ][ audio only > ]

Play
00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky

[ 2. časť – 00:38:01 ] [ 2nd part – 00:38:01 ] [ iba audio > ][ audio only > ]

Play
00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky
0 Páči sa Likes

Britten, Sibelius, Adams

Friday, March 10 2017, 7.00 PM
Serie D/E – Three Centuries of Music, Concert Hall of Slovak Philharmonic

UPOZORNENIE: Druhá časť koncertu nie je k dispozícii online.PLEASE NOTE: Second part of the concert is not available online.
ProgramProgram
Benjamin BrittenBenjamin Britten (1913–1976)
Štyri morské interlúdiá z opery Peter Grimes, op. 33a Four Sea Interludes from Peter Grimes for Orchestra, Op. 33a
Jean SibeliusJean Sibelius (1865–1957)
Koncert pre husle a orchester d mol, op. 47 Violin Concerto in D minor, Op. 47
PrestávkaIntermission
John AdamsJohn Adams (1947)
Harmónium Harmonium

Benjamin Britten je jednou z výrazných osobností v oblasti novodobého hudobného divadla. Na prahu pozoruhodnej cesty za novými métami sa nachádza strhujúca sociálna dráma z rybárskeho prostredia Peter Grimes. Štyri morské interlúdiá sú integrálnou súčasťou dramaturgie celej opery. Ako mladík sa Jean Sibelius  túžil stať husľovým virtuózom. Rýchlo sa však sám diagnostikoval a vrhol na symfonickú tvorbu. Husliam však venoval nádherný Husľový koncert, ktorý vznikal vo dvoch fázach. Originálna verzia je dodnes málo známa. Magickou postavou súčasnej hudobnej produkcie vo svete je Američan John  Adams a jeho intímno – grandiózny repetitívny systém.


  • VideozáznamVideorecording
  • VáclavVáclav Frkal ml.Frkal jr. svetlálights, zvuksound, PeterPeter GondaGonda technická spoluprácaIT supervisor, StanoStano BeňačkaBeňačka kamerycamera, striheditor, RenátaRenáta BeličováBeličová réžiavideo producer, MarekMarek PiačekPiaček kamerycamera, striheditor, réžiavideo producer, postprodukciapost-production
  • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2017A Slovak Philharmonic Production © 2017
  • Britten, Sibelius, Adams