Online archív bol navrhnutý a naprogramovaný tímom Streamboyz. Videá sú umiestnené na serveroch občianskeho združenia Multiplace. Použitie, šírenie fotografií a audiovizuálneho obsahu tejto stránky len so súhlasom Slovenskej filharmónie. Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

MK SR

Sledujte náš kanál na Youtube
Navštívte tím Streamboyz na Facebooku
Sledujte nás na Instagrame
Sledujte nás na Twittri
Play Prehrať
00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky

[ 2. časť – ] [ 2nd part – ] [ iba audio > ][ audio only > ]

Play Prehrať
00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky
0 Páči sa Likes

Beethoven, Lalo, Martinů

Piatok 13. 2. 2015, 19.00 h
D/E – Hudba troch storočí, Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

ProgramProgram
Ludwig van BeethovenLudwig van Beethoven (1770–1827)
Kráľ Štefan, predohra, op. 117 King Stephen, Overture, Op. 117
Édouard LaloÉdouard Lalo (1823–1892)
Španielska symfónia pre husle a orchester d mol, op. 21 Symphonie Espagnole for violin and orchestra in D minor, Op. 21
Bohuslav MartinůBohuslav Martinů (1890–1959)
Česká rapsodie, kantáta pre barytón, zbor, orchester a organ, H. 118 The Czech Rhapsody, Cantata for baritone, choir, orchestra and organ, H. 118

V roku 1808 sa rakúsko-uhorský cisár František I. rozhodol postaviť v Budapešti nové veľké divadlo. Zároveň poveril Ludwiga van Beethovena, aby skomponoval slávnostnú hudbu pre otvárací ceremoniál plánovaný na rok 1811. Výsledkom tohto obchodu sú partitúry Kráľ Štefan a predohry Ruiny aténske. Edouard Lalo bol vo svojom tvorivom prejave typickým Francúzom. Predsa však v sebe nezaprel španielske gény, zdedené po predkoch z čias, kedy existoval násilne vybudovaný most medzi dobyvačnými Španielmi a Holandskom. Priamym dôkazom tejto genetickej väzby je slávna Španielska symfónia. Zatiaľ čo Lalo v Symfónii aplikuje španielske idiómy ako vonné korenie, Bohuslav Martinů sa v Českej rapsódii prezentuje ako hrdý národovec. Je to jeho prvý výrazný skladateľský počin a je ešte silne ovládaný smetanovsko-dvořákovskými ideami.


  • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2015A Slovak Philharmonic Production © 2015
  • Beethoven, Lalo, Martinů
  • Beethoven, Lalo, Martinů