JAN LISIECKI
Kanadský klavirista Jan Lisiecki sa už viac ako desaťročie pohybuje na najväčších svetových pódiách. Dvadsaťdeväťročný mladík absolvuje viac ako sto koncertov ročne, pričom spolupracuje s poprednými dirigentmi a orchestrami súčasnosti. V sezóne 2024/2025 sa predstaví po boku orchestrov Boston Symphony, Pittsburgh Symphony, Seattle Symphony, ale i v Londýnskej a Mníchovskej filharmónii. Londýnsky orchester Academy of St Martin in the Fields bude sprevádzať ako sólista aj dirigent počas 19 koncertov na turné po Nemecku a Rakúsku. Kompletný Beethovenovský cyklus odohrajú aj v Hamburgu, Mníchove či Kolíne nad Rýnom. Ako rezidenčný umelec otvorí sezónu Toronto Symphony Orchestra a počas sezóny uvedie aj kompletný cyklus Beethovenových klavírnych koncertov.
Prelúdiá – recitálový program, ktorým ohúril Sternovo Auditórium v Carnegie Hall, predstaví aj v milánskej La Scale, parížskom Théâtre des Champs-Élysées, Herbst Theatre v San Franciscu, bruselskom BOZAR a tiež na Klavier-Festival Ruhr v Nemecku. Spolu s huslistkou Juliou Fischer odohrá sériu pätnástich koncertov v Európe a Spojených štátoch. Spoločne vystúpia v Lincolnovom centre v New Yorku, bostonskej Jordan Hall, Berlínskej filharmónii, Elbphilharmonie v Hamburgu či mníchovskom Prinzregententheater.
Lisiecki sa chystá opäť koncertovať s Newyorskou filharmóniou, Staatskapelle Dresden, Tonhalle-Orchester Zürich, Orchestre de Paris, ale i americkými orchestrami Cleveland Orchestra a Chicago Symphony. Je stálicou veľkých letných festivalov v Európe i Severnej Amerike, účinkoval na Salzburskom festivale a nedávno sa po tretíkrát predstavil na BBCProms.
Exkluzívnu zmluvu s Deutsche Grammophon podpísal už ako pätnásťročný, odvtedy zrealizoval 9 albumov. Získali ocenenia JUNO Award, ECHO Klassik, Cenu kritikov Gramophone, Diapason d’Or a Edison Klassiek. Vo svojich osemnástich rokoch sa Lisiecki stal najmladším držiteľom Gramophone’s Young Artist Award a zároveň dostal Cenu Leonarda Bernsteina. V roku 2012 bol vymenovaný za ambasádora UNICEF v Kanade.
DANIEL RAISKIN
„Daniel Raiskin je hudobníkom s výraznou senzibilitou, ktorý svojmu remeslu naozaj rozumie…“ (Gramophone)
Vďaka svojmu nezameniteľnému umeleckému rukopisu sa Daniel Raiskin stal jedným z najuznávanejších dirigentov svojej generácie a vo svojich nápadne koncipovaných programoch rozvinul široký repertoár presahujúci rámec hlavného prúdu. Daniel Raiskin vyrastal ako syn renomovaného muzikológa v Sankt Peterburgu. Vo svojom rodnom meste navštevoval slávne konzervatórium (vysokú hudobnú školu) a v štúdiu pokračoval v Amsterdame a Freiburgu. Najskôr sa zameriaval na hru na viole. K jeho nasmerovaniu na dirigentskú dráhu ho inšpirovala najmä osobnosť vynikajúceho pedagóga L. Savicha, ako aj majstrovské kurzy s dirigentmi ako M. Jansons, N. Järvi, M. Horvat, W. Nelsson a J. Panula.
Od sezóny 2020/2021 zastáva Daniel Raiskin post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie. Okrem toho je od augusta 2018 hudobným riaditeľom Winnipeg Symphony Orchestra a od sezóny 2017/2018 hlavným hosťujúcim dirigentom Belehradskej filharmónie. Od sezóny 2026/2027 bude šéfdirigentom a hudobným riaditeľom Janáčkovej filharmónie Ostrava. Daniel Raiskin pôsobil ako hlavný hosťujúci dirigent v Orquesta Sinfónica de Tenerife (sezóna 2017/2018), šéfdirigent Staatsorchester Rheinische Philharmonie v Koblenzi (2005 – 2016) a šéfdirigent Filharmónie Artura Rubinsteina v Lodži (2008 – 2015).
V poslednej dobe realizoval kritikou vysoko hodnotené nahrávky Mahlerovej Symfónie č. 3 a Šostakovičovej Symfónie č. 4 (AVI). Jeho nahrávka violončelových koncertov E. W. Korngolda, E. Blocha a B. Goldschmidta s J. Steckelom (AVI) získala v roku 2012 ocenenie Echo Klassik. Medzi jeho ďalšie nahrávacie projekty posledných rokov patrí cyklus symfónií L. Glassa (Cena Dánskeho rádia) a cyklus všetkých koncertov a rapsódií A. Chačaturiana (CPO), nahrávka Lutosławského vokálno-inštrumentálnych diel (Dux) a CD s dielami A. Tansmana Prorok Izaiáš a Žalmy (World Premiere Recordings). So Slovenskou filharmóniou a v spolupráci so spoločnosťou CPO začal v júni 2024 nahrávať kompletný cyklus symfónií F. Schmidta.
SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
bola založená v roku 1949. Pri jej umeleckom zrode stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života V. Talich (1949 – 1952) a Ľ. Rajter (1949 – 1976). Na umeleckom profilovaní orchestra sa podieľali ďalší šéfdirigenti – T. Frešo, L. Slovák, L. Pešek, V. Verbickij, B. Režucha, A. Ceccato, O. Lenárd, J. Bělohlávek, V. Válek, P. Feranec, E. Villaume a J. Judd. Od sezóny 2020/2021 zastáva post šéfdirigenta Daniel Raiskin.
Slovenská filharmónia realizovala množstvo nahrávok pre rozhlas, tele víziu a hudobné vydavateľstvá OPUS, Supraphon, Panton, Hungaroton, JVC Victor, RCA, Pacific Music, Naxos a Marco Polo. Je pravidelným hosťom významných európskych hudobných pódií a festivalov. V rámci svojich početných zahraničných zájazdov vystúpila v takmer všetkých európskych krajinách, na Cypre, v Turecku, USA a pravidelne hosťuje na koncertných turné v Japonsku, Južnej Kórei, Ománe a Spojených arabských emirátoch.
V roku 2023 bol orchester Slovenská filharmónia na turné v Japonsku s klaviristkou O. Sheps a violončelistom T. Sasanumom. Na konci roka absolvoval turné v Južnej Kórei s klaviristom Y. Sunwoom. Vo februári 2024 koncertoval s klaviristom L. Marušićom v Záhrebe a Maribore. V sezóne 2024/2025 orchester realizuje so šéfdirigentom D. Raiskinom niekoľko nahrávok z diel F. Schmidta, E. Dohnányiho a J. N. Hummela. Predstavil sa na otváracom koncerte Festivalu Špilberk a opätovne vystúpil na švajčiarskom festivale Murten Classics. K významným zahraničným aktivitám patria koncerty v Liederhalle Stuttgart, Kolínskej filharmónii a Dóme sv. Štefana vo Viedni. Slovenská filharmónia vystúpi aj na koncertoch v slovenských mestách (Piešťany, Ružomberok, Nitra) a sezónu ukončí na festivale v Českom Krumlove so svetoznámym huslistom Maximom Vengerovom.