Piatok 25. 10. 2024, 19.00 h
A/B – Symfonicko-vokálny cyklus
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Jan Lisiecki klavír
Kanadský klavirista Jan Lisiecki sa už viac ako desaťročie pohybuje na najväčších svetových pódiách. Dvadsaťdeväťročný mladík absolvuje viac ako sto koncertov ročne, pričom spolupracuje s poprednými dirigentmi a orchestrami súčasnosti. V sezóne 2024/2025 sa predstaví po boku orchestrov Boston Symphony, Pittsburgh Symphony, Seattle Symphony, ale i v Londýnskej a Mníchovskej filharmónii. Londýnsky orchester Academy of St Martin in the Fields bude sprevádzať ako sólista aj dirigent počas 19 koncertov na turné po Nemecku a Rakúsku. Kompletný Beethovenovský cyklus odohrajú aj v Hamburgu, Mníchove či Kolíne nad Rýnom. Ako rezidenčný umelec otvorí sezónu Toronto Symphony Orchestra a počas sezóny uvedie aj kompletný cyklus Beethovenových klavírnych koncertov.
Prelúdiá – recitálový program, ktorým ohúril Sternovo Auditórium v Carnegie Hall, predstaví aj v milánskej La Scale, parížskom Théâtre des Champs-Élysées, Herbst Theatre v San Franciscu, bruselskom BOZAR a tiež na Klavier-Festival Ruhr v Nemecku. Spolu s huslistkou Juliou Fischer odohrá sériu pätnástich koncertov v Európe a Spojených štátoch. Spoločne vystúpia v Lincolnovom centre v New Yorku, bostonskej Jordan Hall, Berlínskej filharmónii, Elbphilharmonie v Hamburgu či mníchovskom Prinzregententheater.
Lisiecki sa chystá opäť koncertovať s Newyorskou filharmóniou, Staatskapelle Dresden, Tonhalle-Orchester Zürich, Orchestre de Paris, ale i americkými orchestrami Cleveland Orchestra a Chicago Symphony. Je stálicou veľkých letných festivalov v Európe i Severnej Amerike, účinkoval na Salzburskom festivale a nedávno sa po tretíkrát predstavil na BBCProms.
Exkluzívnu zmluvu s Deutsche Grammophon podpísal už ako pätnásťročný, odvtedy zrealizoval 9 albumov. Získali ocenenia JUNO Award, ECHO Klassik, Cenu kritikov Gramophone, Diapason d’Or a Edison Klassiek. Vo svojich osemnástich rokoch sa Lisiecki stal najmladším držiteľom Gramophone’s Young Artist Award a zároveň dostal Cenu Leonarda Bernsteina. V roku 2012 bol vymenovaný za ambasádora UNICEF v Kanade.
„Daniel Raiskin je hudobníkom s výraznou senzibilitou, ktorý svojmu remeslu naozaj rozumie…“ (Gramophone)
Vďaka svojmu nezameniteľnému umeleckému rukopisu sa Daniel Raiskin stal jedným z najuznávanejších dirigentov svojej generácie a vo svojich nápadne koncipovaných programoch rozvinul široký repertoár presahujúci rámec hlavného prúdu. Daniel Raiskin vyrastal ako syn renomovaného muzikológa v Sankt Peterburgu. Vo svojom rodnom meste navštevoval slávne konzervatórium (vysokú hudobnú školu) a v štúdiu pokračoval v Amsterdame a Freiburgu. Najskôr sa zameriaval na hru na viole. K jeho nasmerovaniu na dirigentskú dráhu ho inšpirovala najmä osobnosť vynikajúceho pedagóga L. Savicha, ako aj majstrovské kurzy s dirigentmi ako M. Jansons, N. Järvi, M. Horvat, W. Nelsson a J. Panula.
Od sezóny 2020/2021 zastáva Daniel Raiskin post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie. Okrem toho je od augusta 2018 hudobným riaditeľom Winnipeg Symphony Orchestra a od sezóny 2017/2018 hlavným hosťujúcim dirigentom Belehradskej filharmónie. Od sezóny 2026/2027 bude šéfdirigentom a hudobným riaditeľom Janáčkovej filharmónie Ostrava. Daniel Raiskin pôsobil ako hlavný hosťujúci dirigent v Orquesta Sinfónica de Tenerife (sezóna 2017/2018), šéfdirigent Staatsorchester Rheinische Philharmonie v Koblenzi (2005 – 2016) a šéfdirigent Filharmónie Artura Rubinsteina v Lodži (2008 – 2015).
V poslednej dobe realizoval kritikou vysoko hodnotené nahrávky Mahlerovej Symfónie č. 3 a Šostakovičovej Symfónie č. 4 (AVI). Jeho nahrávka violončelových koncertov E. W. Korngolda, E. Blocha a B. Goldschmidta s J. Steckelom (AVI) získala v roku 2012 ocenenie Echo Klassik. Medzi jeho ďalšie nahrávacie projekty posledných rokov patrí cyklus symfónií L. Glassa (Cena Dánskeho rádia) a cyklus všetkých koncertov a rapsódií A. Chačaturiana (CPO), nahrávka Lutosławského vokálno-inštrumentálnych diel (Dux) a CD s dielami A. Tansmana Prorok Izaiáš a Žalmy (World Premiere Recordings). So Slovenskou filharmóniou a v spolupráci so spoločnosťou CPO začal v júni 2024 nahrávať kompletný cyklus symfónií F. Schmidta.
bola založená v roku 1949. Pri jej umeleckom zrode stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života V. Talich (1949 – 1952) a Ľ. Rajter (1949 – 1976). Na umeleckom profilovaní orchestra sa podieľali ďalší šéfdirigenti – T. Frešo, L. Slovák, L. Pešek, V. Verbickij, B. Režucha, A. Ceccato, O. Lenárd, J. Bělohlávek, V. Válek, P. Feranec, E. Villaume a J. Judd. Od sezóny 2020/2021 zastáva post šéfdirigenta Daniel Raiskin.
Slovenská filharmónia realizovala množstvo nahrávok pre rozhlas, tele víziu a hudobné vydavateľstvá OPUS, Supraphon, Panton, Hungaroton, JVC Victor, RCA, Pacific Music, Naxos a Marco Polo. Je pravidelným hosťom významných európskych hudobných pódií a festivalov. V rámci svojich početných zahraničných zájazdov vystúpila v takmer všetkých európskych krajinách, na Cypre, v Turecku, USA a pravidelne hosťuje na koncertných turné v Japonsku, Južnej Kórei, Ománe a Spojených arabských emirátoch.
V roku 2023 bol orchester Slovenská filharmónia na turné v Japonsku s klaviristkou O. Sheps a violončelistom T. Sasanumom. Na konci roka absolvoval turné v Južnej Kórei s klaviristom Y. Sunwoom. Vo februári 2024 koncertoval s klaviristom L. Marušićom v Záhrebe a Maribore. V sezóne 2024/2025 orchester realizuje so šéfdirigentom D. Raiskinom niekoľko nahrávok z diel F. Schmidta, E. Dohnányiho a J. N. Hummela. Predstavil sa na otváracom koncerte Festivalu Špilberk a opätovne vystúpil na švajčiarskom festivale Murten Classics. K významným zahraničným aktivitám patria koncerty v Liederhalle Stuttgart, Kolínskej filharmónii a Dóme sv. Štefana vo Viedni. Slovenská filharmónia vystúpi aj na koncertoch v slovenských mestách (Piešťany, Ružomberok, Nitra) a sezónu ukončí na festivale v Českom Krumlove so svetoznámym huslistom Maximom Vengerovom.
© 2024 Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia, Medená 3, 816 01 Bratislava. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR. Slovenská filharmónia vyhotovuje obrazové snímky a zvukové a zvukovo-obrazové záznamy z koncertov a je oprávnená ich použiť primeraným spôsobom na umelecké účely.