Online archív bol navrhnutý a naprogramovaný tímom Streamboyz. Videá sú umiestnené na serveroch občianskeho združenia Multiplace. Použitie, šírenie fotografií a audiovizuálneho obsahu tejto stránky len so súhlasom Slovenskej filharmónie. Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

MK SR

Sledujte náš kanál na Youtube
Navštívte tím Streamboyz na Facebooku
Sledujte nás na Twittri
Sledujte nás na Instagrame

1. časť [00:48:19]1st part [00:48:19]

00:00
00:00
 • Off
 • Subtitles
 • Titulky

2. časť [00:36:47]2nd part [00:36:47]

00:00
00:00
 • Off
 • Subtitles
 • Titulky
0 Páči sa Likes

Debussy / Poulenc / Aguila / Saint-Saëns / Peterson

Tuesday, February 26 2019, 7.00 PM
Serie HM – Musical Mosaic, Small Hall of Slovak Philharmonic

Debussy / Poulenc / Aguila / Saint-Saëns / Peterson

Utorok 26. 2. 2019, 19.00 h
HM – Hudobná mozaika, Malá sála Slovenskej filharmónie


Hra so zvukom patrí k najcharakteristickejším črtám hudby Clauda Debussyho. Sonoristické dispozície jeho diel často vedú k re-interpretácii v podobe rôznych úprav a aranžmánov. Ako typický Francúz maj aj Francis Poulenc vyvinutý zmysel pre farebnosť, vo väčšine jeho diel však predsa len prevláda klasický linearizmus a ostrá kontúra. Flautová sonáta je v tomto smere dielom reprezentatívnym. Americký skladateľ uruguajského pôvodu Miguel del Águila bol za svoju inšpiratívnu tvorbu trikrát nominovaný na prestížnu cenu Grammy. U nás je neznámym pojmom, v USA a v Európe je však často hrávaným autorom. Azda nás jeho Zvádzanie zvedie k zvýšenej pozornosti voči jeho pestrej tvorbe. Ak zvádzanie, potom aj Camille Saint-Saëns – pragmatik, virtuóz, autor obdarený imagináciou a skladateľskou technikou – sa rád nechal zvádzať k efektným titulom s etnickým podtónom. Tarantela je jedným z príkladov. Americký saxofonista, fagotista a skladateľ Russell Peterson sa permanentne pohybuje na rozhraní klasiky a opojného džezu a za svoje vystúpenia žne veľké úspechy zo strany vďačného publika, ale aj zo strany členov rôznych porôt na skladateľských a interpretačných súťažiach.

Interpretmi komorného koncertu sú poprední hráči orchestra Slovenskej filharmónie – 1. flautistka Simona Pingitzer, absolventka AMU v Prahe v triede Jiřího Válka, a 1. klarinetista Jozef Eliáš. Spolupracovať budú s českým klaviristom Jakubom Uhlíkom, laureátom uznávaných súťaží, ako napr. Medzinárodnej Smetanovskej klavírnej súťaže, Medzinárodnej klavírnej súťaže F. Chopina v Mariánskych lázňach, či Interpretačnej súťaže Nadácie Bohuslava Martinů.


 • VideozáznamVideorecording
 • VáclavVáclav FrkalFrkal svetlálights, zvuksound, PeterPeter GondaGonda technická spoluprácaIT supervisor, StanoStano BeňačkaBeňačka kamerycamera, striheditor, réžiavideo producer, MarekMarek PiačekPiaček postprodukciapost-production
 • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2019A Slovak Philharmonic Production © 2019
 • Debussy / Poulenc / Aguila / Saint-Saëns / Peterson
 • Debussy / Poulenc / Aguila / Saint-Saëns / Peterson