Online archív bol navrhnutý a naprogramovaný tímom Streamboyz. Videá sú umiestnené na serveroch občianskeho združenia Multiplace. Použitie, šírenie fotografií a audiovizuálneho obsahu tejto stránky len so súhlasom Slovenskej filharmónie. Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

MK SR

Sledujte náš kanál na Youtube
Navštívte tím Streamboyz na Facebooku
Sledujte nás na Twittri
Sledujte nás na Instagrame
SK
EN

1. časť [00:43:35]1st part [00:43:35]

00:00
00:00
 • Off
 • Subtitles
 • Titulky

2. časť [00:30:17]2nd part [00:30:17]

00:00
00:00
 • Off
 • Subtitles
 • Titulky
0 Páči sa Likes

Bach / Britten

Tuesday, March 19 2019, 7.00 PM
Serie HM – Musical Mosaic, Small Hall of Slovak Philharmonic

Bach / Britten

Utorok 19. 3. 2019, 19.00 h
HM – Hudobná mozaika, Malá sála Slovenskej filharmónie


Violončelo je nástrojom, ktorý má svojím frekvenčným spektrom a farbou tónu veľmi blízko k ľudskému hlasu v jeho prirodzenej polohe. Aj preto sú skladby pre sólové violončelo doslova magnetizujúce a nabádajú k hlbšej reflexii. Suity Johanna Sebastiana Bacha sú nielen dokonalými kompozíciami, ale aj vhodným interpretačným, poslucháčskym, ale takisto terapeutickým materiálom. Ocenil ich aj Benjamin Britten a v ich duchu poskytol dejinám svoju víziu sveta sólového violončela. Téma Sacher je jedným z posledných Brittenových opusov a je venovaná známemu švajčiarskemu dirigentovi Paulovi Sacherovi k jeho sedemdesiatym narodeninám. Ústredná myšlienka skladby je vtipným kryptogramom jeho priezviska.

„Okúzľujúca technika, veľké lyrické srdce a kaleidoskop farieb“ … (The Times) Ophélie Gaillard, brilantná violončelistka francúzsko-švajčiarskeho pôvodu, stelesňuje neutíchajúcu túžbu po poznaní a obsiahnutí celého violončelového koncertného repertoáru. Od mladého veku sa špecializuje na interpretáciu starej hudby, a preto je niekedy označovaná ako „dieťa baroka“. Laureátka Súťaže J. S. Bacha v nemeckom Lipsku (1998) dvakrát kompletne nahrala všetky Bachove suity pre violončelo sólo (2000 pre Ambroisie, 2011 pre Aparté) a zožala veľký úspech. Špecializuje sa aj na súčasnú hudbu, o. i. kompletne nahrala všetky suity pre violončelo sólo Benjamina Brittena. Ophélie Gaillard hrá na historickom nástroji od Francesca Goffrilera z roku 1737.


 • VideozáznamVideorecording
 • VáclavVáclav FrkalFrkal svetlálights, zvuksound, PeterPeter GondaGonda technická spoluprácaIT supervisor, StanoStano BeňačkaBeňačka kamerycamera, striheditor, réžiavideo producer, MarekMarek PiačekPiaček postprodukciapost-production
 • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2019A Slovak Philharmonic Production © 2019
 • Bach / Britten
 • Bach / Britten