LENKA MÁČIKOVÁ
Slovenská sopranistka, ktorá už počas štúdia na VŠMU v Bratislave získala viacero hlavných a individuálnych ocenení na súťažiach doma aj v zahraničí. Spolupracovala s legendami svetovej opery, v roku 2019 spievala spoločný koncert s José Carrerasom v O2 Aréne v Prahe a s Ramonom Vargasom v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe. Prestížny festival v anglickom Glyndebourne ju v roku 2014 obsadil do role Zerliny v Mozartovej opere Don Giovanni.
Na Slovensku získala dvakrát cenu Literárneho fondu. Stvárnením postavy Mirindy v medzinárodnom naštudovaní Vivaldiho opery Arsilda sa ako jediná Slovenka podieľala na získaní ocenenia „Dosky“ za najlepšiu inscenáciu sezóny. V Slovenskom národnom divadle debutovala už ako študentka a v súčasnosti tu stvárňuje postavy ako Micaela (Carmen), Mařenka (Predaná nevesta), Dona Elvíra (Don Giovanni), Prvá žienka (Rusalka) a Júlia (Rozprávka o šťastnom konci). V pražskom Národnom divadle debutovala ako Líška Bystrouška v rovnomennej opere Leoša Janáčka (O. Havelka, 2014). Počas vzájomnej dlhodobej spolupráce tu naštudovala viacero postáv v inscenáciách Mozartových opier ako Pamina (Čarovná flauta), Despina (Cosi fan tutte) a Zerlina (Don Giovanni), ale aj postavu Penelopy v opere Čarokraj v réžii bratov Formanovcov. Naposledy sa predstavila v úlohe Najady v Straussovej Ariadne na Naxe.
So Slovenskou filharmóniou vystupovala koncertne v dielach Mozarta, Mahlera, Francka i Rossiniho. Každoročne spolupracuje na vybraných projektoch s Musicou Aeternou, ktorá sa špecializuje na diela z obdobia baroka. V historicky autentickom spracovaní opery Kde je láska, tam je žiarlivosť Giuseppeho Scarlattiho v barokovom divadle v Českom Krumlove stvárnila titulnú úlohu grófky Clarice. S veľkým úspechom hosťovala aj na viacerých európskych scénach. Bohaté skúsenosti s medzinárodnou tvorbou získala na úspešných koncertoch v Katare, Bangkoku a Japonsku.
ALENA GRACH
Slovenská mezzosopranistka patrí medzi výrazné spevácke talenty mladej generácie našich umelcov. Už ako študentka konzervatória a poslucháčka VŠMU v Bratislave získala umiestnenia na speváckych súťažiach doma i v zahraničí, napríklad bola semifinalistkou prestížnej súťaže Hans Gabor Belveder v Jurmale (Lotyšsko). Od debutu v Štátnej opere Banská Bystrica (2013) stvárnila niekoľko mezzosopránových postáv, napríklad Oľgu (Eugen Onegin), Beppe (L ́amico Fritz), Orfea (Orfeus a Euridika), Emiliu (Otello), Sesta (La clemenza di Tito), Rosinu (Barbier zo Sevilly), Dalilu (Samson a Dalila), Varvaru (Káťa Kabanová), Lolu (Cavalleria Rusticana), Druhú a tretiu lesnú žienku (Rusalka), Káču (Čert a Káča) a iné. Začiatkom sezóny speváčku čaká úspešná detská opera Muflón Anciáš v SND a premiéra Fibichovej Šárky v ND Praha, s ktorou divadlo vystúpi na prestížnom festivale Smetanova Litomyšl.
Speváčka pravidelne hosťuje v SND a Národnom divadle v Prahe. Začiatkom sezóny 2020/2021 bola súčasťou prvého uvedenia Caldarovej Dafne v záhrade domu Albrechtovcov (P. Zajíček, Musica Aeterna) vpostave Feba/Apollona. Mezzosopranistka vystúpila na niekoľkých prestížnych festivaloch – Festival Kunstfest v Drážďanoch, ako hosť Pavla Bršlíka na Svätováclavskom hudobnom festivale v Ostrave, Konvergencie v Bratislave, Dvořáková Praha, Smetanova Litomyšl a ďalšie. Ako slovenská reprezentantka mladej opernej generácie vystúpila speváčka na Galakoncerte pri príležitosti 25. výročia pádu Železnej opony (Freedom Opera Gala) v Maďarskej štátnej opere popri zvučných menách ako Piotr Beczala, Anja Kamp či Ferruccio Fulanetto.
Ako koncertná speváčka pravidelne spolupracuje so Slovenským komorným orchestrom Žilina, Štátnou filharmóniou Košice, Slovenskou filharmóniou a Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, s ktorým absolvovala turné po Japonsku (Beethovenova 9. symfónia).
JOZEF GRÁF
Študoval na Konzervatóriu v Žiline a na VŠMU v Bratislave (prípravné štúdium E. Blahová, J. Špaček). Účinkoval s Musicou aeternou, Karlovarským symfonickým orchestrom, Kysuckým komorným orchestrom, Trnavským komorným orchestrom a Žilinským miešaným zborom. S ŠKO Žilina spoluúčinkuje od roku 1997. Od roku 2002 je pedagógom speváckeho oddelenia Konzervatória v Žiline. V máji 2010 získal na Medzinárodnej speváckej súťaži M. Schneidera-Trnavského 3. cenu a dve mimoriadne ceny za vokálnu interpretáciu. V rokoch 2011 až 2013 hosťoval v Janáčkovom divadle v Brne. Pravidelne spolupracuje so Štátnou operou v Banskej Bystrici, kde stvárnil i Gajdošíka v Cikkerovej opere Juro Jánošík. V Štátnom divadle Košice naštudoval postavu Mozarta v dvoch jednoaktovkách (N. Rimskij-Korsakov – Mozart a Salieri, M. Lejava – Bohom milovaný).
Je častým hosťom medzinárodných festivalov ako Musica Sacra v Nitre, Hudba pod diamantovou klenbou vKremnici, Cyrilometodské dni v Terchovej, festival Divergencie v Skalici, festival Bilbao Ars sacrum (2015). Premiéroval viacero diel Pavla Kršku, Tomáša Vrškového a naštudoval i málo známu Bratislavskú omšu Štefana Németha – Šamorínskeho. S Musicou aeternou uviedol pri príležitosti oživenia tradície vďakyvzdania patrónke hudby omšu Antona Zimmermanna Missa solemnis St. Ceciliae. V januári 2018 reprezentoval Slovenskú republiku pri príležitosti 25. výročia vzniku SR na koncerte usporiadanom slovenskou ambasádou vo švédskom Štockholme. V roku 2023 vystúpil na medzinárodných oceneniach Trebbia 2023, (Pražský hrad, J. Kyzlink). V októbri premiéroval v ŠO Banská Bystrica Smetanovu Predanú nevestu (Jeník). V apríli tohto roka úspešne uviedol svoj dizertačný koncert, ktorým ukončil na AU Banská Bystrica doktorandské štúdium. Spieval na koncertných pódiách v Česku, Rakúsku, Španielsku a Švédsku
TOMÁŠ ŠELC
Absolvoval VŠMU v Bratislave (P. Mikuláš) i štúdium operného spevu a zborového dirigovania na Konzervatóriu v Bratislave (A. Michálková, D. Bill). V roku 2013 získal cenu Študentská osobnosť Slovenska za rok 2013/2014 v kategórii Hudba a umenie. V roku 2020 dostal Cenu Frica Kafendu za mimoriadne interpretačné výkony doma i v zahraničí. Od roku 2020 je členom Spolku koncertných umelcov na Slovensku.
Od roku 2006 sa pravidelne zúčastňoval domácich a zahraničných medzinárodných speváckych súťaží (Vráble, Trnava, Karlove Vary, Kroměříž, Olomouc, Eger, Praha, Mníchov, Berlín), na ktorých sa umiestňoval na najvyšších priečkach a získaval mimoriadne ocenenia poroty. Napriek mladému veku je všestranným interpretom venujúcim sa duchovnej hudbe, piesňovej tvorbe, opere i operetnému žánru. Predstavil sa na prestížnych koncertných pódiách a medzinárodných festivaloch na Slovensku i v zahraničí (Pražské jaro, Festival Jarmily Novotnej, Johannesbourg International Mozart Festival, Veľkonočný festival Ludwiga van Beethovena vo Varšave, Festival de Santander, a iné). Spoluúčinkoval na svetových premiérach diel Jorgea Bossa a Vladimíra Godára. Realizoval nahrávky pre vydavateľstvá Hänssler Classic, Phaedra či Pavian Records, kde vydal profilové CD s piesňovou tvorbou Alexandra Albrechta Biographie (2012). CD so slovenskou duchovnou tvorbou Ave Maria et alia opera musica sacra (2013, Music Forum) bolo nominované na album roka v súťaži Radio_Head Awards. Tretie profilové CD Das romantische Lied aus Pressburg vyšlo v roku 2020, o rok neskôr nahral Biblické piesne Antonína Dvořáka a Mariána Kittnera (tsARTmusic). V roku 2022 sa spolupodieľal na nahrávke Requiem Mariana Kittnera (tsARTmusic) a na nahrávke slovenských piesní od Štefana Fajnora (Hudobné centrum).
JANA NAGY-JUHÁSZ
Absolvovala hru na klavíri na Konzervatóriu v Temešvári (Rumunsko) v triede Márie Bodóvej a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Idy Černeckej. Svoj talent rozvíjala aj na medzinárodných interpretačných kurzoch u takých osobností akými sú Lazar Berman a Eugen Indjič.
S úspechom sa zúčastnila na viacerých domácich a zahraničných klavírnych súťažiach. Stala sa laureátkou Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela v Bratislave (1991), semifinalistkou Klavírnej súťaže Roberta Schumanna v Zwickau (SRN, 1993), v roku 1994 bola účastníčkou dvoch prestížnych medzinárodných klavírnych súťaží Ferruccia Busoniho v talianskom Bolzane a Hamamatsu v Japonsku. V rámci medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti reprezentovala Slovensko aj na Interpódiu.
Ako sólistka vystúpila po boku mnohých domácich i zahraničných orchestrov. Účinkovala na viacerých medzinárodných hudobných festivaloch, okrem iného aj na Pražskej Jari a Bratislavských hudobných slávnostiach. Realizovala početné nahrávky pre rozhlas, televíziu i hudobné vydavateľstvá. Súčasne pôsobí pedagogicky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Je vyhľadávanou komornou partnerkou vokálnych umelcov a inštrumentalistov, spolupracovala s renomovanými umelcami ako sú Peter Mikuláš, Jevgenij Nesterenko, Ida Kirilová, Jozef Kundlák, Jozef Benci, Adriana Kohútková, Hana Štolfová-Bandová, Alexander Jablokov, Peter Michalica a ďalší.
MAREK ŠTRBÁK
Študoval cirkevnú hudbu a klavír na košickom Konzervatóriu (E. Dzemjanová). Pod jej vedením vystupoval na mnohých organových podujatiach a festivaloch v rámci Slovenska. Štúdium koncertnej hry na organe absolvoval na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni (M. Radulescu), kde bol vyznamenaný Cenou univerzity pre najlepšieho absolventa svojho odboru.
Počas svojho viedenského štúdia pôsobil aj ako organista v Sacré Cœur a v Schönbrunnskej zámockej kaplnke. Vzdelanie si neskôr doplnil na Conservatoire National de Région Strasbourg v rámci „cycle de spécialisation“ u Ch. Mantouxa a zároveň v sólistickej triede na Hochschule für Musik und darstellende Kunst v Štuttgarte (L. Lohmann). Do roku 2009 pôsobil aj ako organista a zbormajster v Martinskirche vo Filderstadte. Zúčastnil sa majstrovských interpretačných kurzov pod vedením renomovaných európskych pedagógov a interpretov (J. Laukvik, L. Ghielmi, E. Krapp, T. Escaich, B. Focroulle). Je laureátom viacerých významných medzinárodných a národných súťaží. Doktorandské štúdium absolvoval na Katedre hudby PF UKF v Nitre (rokoch 2009 – 2014) i na Katedre klávesových nástrojov HTF VŠMU v Bratislave (2015 – 2019, J. V. Michalko). V súčasnosti je pedagógom na VŠMU v Bratislave, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a Súkromnom konzervatóriu v Nitre. Patrí medzi vyhľadávaných sólových i komorných hráčov a venuje sa bohatej koncertnej činnosti doma i v zahraničí. Pravidelne spolupracuje so Slovenskou filharmóniou, Slovenským filharmonickým zborom a Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. V jeho repertoári je možné nájsť mimoriadne široké spektrum skladieb všetkých štýlových období až po súčasnosť. Špeciálne miesto v ňom zaujímajú organové diela slovenských autorov, z ktorých viaceré aj premiéroval. V roku 2019 bolo vydané jeho profilové CD s organovou tvorbou východoslovenských skladateľov.
THOMAS LANG
Rodák zo Stuttgartu študoval na tamojšej Hudobnej vysokej škole, ako aj na Univerzite v Tübingene, kde vyštudoval hudobnú pedagogiku, spev, dirigovanie a muzikológiu. V rokoch 1988–1999 pôsobil ako zbormajster a kapelník v Mestskom divadle v Lübecku.
Nasledoval angažmán zbormajstra v Hessenskom štátnom divadle vo Wiesbadene, v roku 2006 získal rovnakú pozíciu vo Viedenskej štátnej opere. Tam ďalej rozširoval svoj repertoár, ktorý dnes zahŕňa vyše 200 titulov z opernej a koncertnej literatúry. Hosťoval naprieč Európou, v Kórei, Japonsku a USA. V rokoch 2006–2011 zastával funkciu zbormajstra v rámci festivalu Salzburger Festspiele. Jeho umelecké pôsobenie dokumentuje aj množstvo nahrávok. Pravidelne spolupracuje s uznávanými dirigentmi ako Daniel Barenboim, Bertrand de Billy, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Christian Thielemann a Franz Welser-Möst. Je členom umeleckého vedenia Fóra zbormajstrov Nemeckej hudobnej rady a ako hosťujúci profesor zborového dirigovania pôsobí na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. So Slovenským filharmonickým zborom spolupracuje Thomas Lang pravidelne.
SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR
je prominentným reprezentantom slovenského profesionálneho zborového umenia. Do hudobného diania vstúpil v roku 1946 ako Miešaný zbor československého rozhlasu. Prvé roky ho viedol jeho zakladateľ, dirigent Ladislav Slovák. V roku 1957 bol SFZ začlenený do zväzku telies Slovenskej filharmónie. Na poste zbormajstrov sa vystriedali viaceré významné osobnosti (J. M. Dobrodinský, Š. Klimo, P. Procházka, M. Vach, J. Rozehnal, B. Juhaňáková, J. Chabroň). Od sezóny 2023/2024 povedie SFZ zbormajster Jan Rozehnal.
Kultivovanosť prejavu, zvuková rovnováha hlasových skupín, ale aj interpretačná pohotovosť, spoľahlivosť a príkladná umelecká disciplína sa premietajú do suverénnych výkonov, ktoré pri vzájomnej spolupráci ocenili mnohí renomovaní dirigenti. Zbor spolupracoval s prestížnymi zahraničnými orchestrami ako napr. Berlínski a Viedenskí filharmonici, Viedenskí symfonici, Izraelská filharmónia či Orchestre de Paris. Jeho bohatá diskografia obsahuje nahrávky pre slovenské i zahraničné televízne a rozhlasové stanice.
SFZ získal medzinárodné ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor za spoluprácu v opernej produkcii Piková dáma s Berlínskymi filharmonikmi a K. Petrenkom na Veľkonočnom festivale v nemeckom Baden-Badene a koncertoch v Berlínskej filharmónii (2022). V sezóne 2023/2024 SFZ spolupracoval s Filharmóniou Brno (D. Russel Davies) v Čechách aj v rámci BHS. SFZ účinkoval v novej produkcii Le Grand Macabre vo Viedenskej štátnej opere (P. HerasCasado) pri príležitosti 100. výročia narodenia G. Ligetiho. Participoval v novej opernej produkcii Tannhäuser v Národnom divadle Košice (P. Valentovič). Na konci sezóny sa SFZ predstavil s Brucknerovým Te Deum na festivale Košická hudobná jar (R. Jindra). Zbor čakajú ešte vystúpenia na domácich festivaloch v Piešťanoch, Nitre a Terchovej.