EVA DOVCOVÁ
V roku 2020 ukončila štúdium operného spevu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Počas štúdia vypomáhala v štátnom divadle Košice v predstavení Dialógy Karmelitánok (F. Poulanc) a spievala so štátnou filharmóniou Košice v rámci svojho absolventského výkonu. Zúčastnila sa súťaží Slovenských konzervatórií, Pražský Pěvec a Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, kde sa dostala do finálových kôl. Absolvovala aj kurzy barokovej hudby v Spálenom Poříčí (2017) u pedagogičky Květy Ciznerovej, kde naštudovala a javiskovo stvárnila rolu Venuše z opery Venuša a Adonis (John Blow). Zdokonaľovala sa na speváckych kurzoch v Semmeringu (M. Klaushofer), ktoré organizuje viedenská Universität für Musik und darstellende Kunst. Každoročne sa zlepšuje aj v operetnom speve na Majstrovských operetných kurzoch pod vedením výborných sólistov ako Lukács Anita, Júlia Gončarova, Maxim Katyrev, Brigite Hool či Lívia Ághová.
Pravidelne sólovo vystupuje s Metropolitným orchestrom Bratislava. V divadle Teatro Colorato stvárňuje rolu Angeliky v operete Gróf z Luxemburgu (F. Lehár) v réžii Petra Weincilera. V Slovenskom národnom divadle spieva v balete Tulák Chaplin (C. Davids) a stvárňuje 2. žienku v opere Rusalka (A.Dvořák). V roku 2022 sa so Slovenským filharmonickým zborom zúčastnila umeleckého zájazdu v nemeckom Baden-Badene a Berlíne, kde predviedli opery Piková dáma a Jolanta (Čajkovský). V súčasnosti je členkou Slovenského filharmonického zboru v sopránovej sekcii. V repertoári má okrem operných árií aj piesňovú a sakrálnu hudbu, najmä sopránové sóla z omší J. Haydna (Missa Brevis č.7) a W. A. Mozarta (Missa Brevis, KV 140 a KV 194, Korunovačná omša, KV 317).
MAREK ŠTRBÁK
Marek Štrbák sa narodil v Spišskej Novej Vsi. V rokoch 1992–1998 študoval cirkevnú hudbu a klavír na košickom Konzervatóriu v triede Emílie Dzemjanovej. V rokoch 1998–2004 absolvoval štúdium koncertnej hry na organe na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni v triede Michaela Radulescu, kde bol vyznamenaný Cenou univerzity pre najlepšieho absolventa svojho odboru.
V rokoch 2004–2008 pokračoval v štúdiu na Conservatoire National de Région Strasbourg v rámci „cycle de spécialisation“ u Christophe Mantouxa, zároveň v sólistickej triede na Hochschule für Musik und darstellende Kunst v Štuttgarte u profesora Ludgera Lohmanna. V rokoch 2009–2014 absolvoval doktorandské štúdium na Katedre hudby PF UKF v Nitre a v rokoch 2015 – 2019 umelecké doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na VŠMU v Bratislave, UKF v Nitre a Súkromnom konzervatóriu v Nitre. Patrí medzi vyhľadávaných sólových i komorných hráčov.
JURAJ TOMKA
Po štúdiu na Konzervatóriu v Bratislave (S. Mucha), pokračoval v štúdiu na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (J. Kopelman, A. Jablokov). Na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni študoval u Jana Pospíchala, Petra Schuhmayera a Johannesa Meissla (Artis-Quartett Wien), na Escuela Superior de Musica Reina Sofia v Madride študoval u Güntera Pichlera. Je víťazom niekoľkých interpretačných súťaží aj držiteľom ceny Nadácie YAMAHA z roku 2010.
Zúčastnil sa na husľových kurzoch viacerých významných hudobníkov (J. Pazdera, V. Paraschkevov, J. Kopelman, S. Azizian, I. Schuldman, F. Senese, S. Jandl). Pôsobil v niekoľkých medzinárodných orchestrálnych telesách: International Youth Symphony Orchestra Bremen, Wiener Jeunesse Orchester, European Union Youth Orchestra pod vedením svetoznámych dirigentov. Účinkoval so Slovenskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Capellou Istropolitanou, Spira mirabilis, hral v Slovenskom kvartete, Sláčikovom kvartete Jána Strmenského, Klavírnom triu Istropolis. V súčasnosti je prvým huslistom Mucha Quartet, ale vystupuje aj sólovo, napr. so Symfonickým orchestrom Konzervatória v Bratislave, Symfonickým orchestrom VŠMU Bratislava, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Štátnou filharmóniou Košice či Moyzesovým kvartetom. Viackrát účinkoval sólovo na Bratislavských hudobných slávnostiach. Pôsobí aj ako pedagóg hry na husliach na Konzervatóriu v Bratislave a na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU.
PETRA TORKOŠOVÁ
Petra Torkošová študovala dirigovanie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Katedre skladby a dirigovania (B. Juhaňáková). Pôsobila ako pedagóg na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, kde vyštudovala hru na klavíri (K. Toperczer), momentálne je internou doktorantkou na VŠMU.
Ako dirigentka spolupracuje s divadlom Aréna v monodráme Tiso. Je externým členom zboru Wiener Singakademie. Od roku 2013 vedie zbor Technik STU. Pod jej taktovkou zazneli premiéry mladých slovenských autorov, ktoré prinášajú novú úroveň zvukových experimentov a prezentujú prácu so zvukom v priestore. Spolupracovala na mnohých medzinárodných projektoch v Luxembursku, Taliansku, Maďarsku, Hamburgu a Izraeli, kde taktiež dirigovala sériu koncertov.
JOZEF CHABROŇ
Jozef Chabroň ukončil štúdium v roku 2007 na VŠMU v Bratislave v odbore zborové dirigovanie pod pedagogickým vedením Blanky Juhaňákovej. V Slovenskom filharmonickom zbore pôsobil najskôr ako asistent zbormajstra (2006 – 2013), neskôr (2013 – 2023) bol zbormajstrom SFZ. Počas doterajšieho pôsobenia v SFZ spolupracoval s viacerými renomovanými dirigentmi ako napr.: J. Judd, E. Villaume, S. Baudo, J. Valčuha, T. Sanderling, N. Ballatsch, Th. Lang, F. Haider, L. Svárovský, P. Altrichter, R. Štúr, Ch. Campestrini, S. Byčkov, J. Conlon, R. Weikert, Y. Sado, P. Valentovič a iní.
Najvýznamnejšie umelecké počiny v jeho doterajšej kariére predstavujú kompletné naštudovanie Schönbergovho diela Mojžiš a Áron pre Operný dom v Zürichu (2011), ktorého premiéra sa uskutočnila pod taktovkou dirigentskej legendy Christopha von Dohnányiho, ako aj príprava SFZ na účinkovanie v opernej produkcii Chovančina M. P. Musorgského a Trójania H. Berlioza pre Viedenskú štátnu operu. Spolupracoval tiež s BBC Singers. Dirigoval samostatné koncerty SFZ v Hamburgu, Bratislave, Žiline, Nových Zámkoch a Piešťanoch.
V sezóne 2021/2022 pripravil SFZ na koncerty v Nemecku, Srbsku a Švajčiarsku. Na jar spolupracoval s festivalom v Baden-Badene pri naštudovaní opier P. I. Čajkovského (Piková dáma, Jolanta, dirigent K. Petrenko). V tejto sezóne pripravil SFZ na domáce koncerty i zahraničné spolupráce v Mannheime, Berlíne (Mahler), Stuttgarte (Beethoven).
Zbormajster Jozef Chabroň bude od septembra 2023 zastávať post hudobného asistenta riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery. Piatkové vystúpenie je jeho záverečným vo funkcii zbormajstra Slovenského filharmonického zboru na pôde Slovenskej filharmónie. Zbor bude sprevádzať v nasledujúcich mesiacoch na zahraničných umeleckých zájazdoch do Istanbulu, Litomyšle a Prahy. V nadchádzajúcich koncertných sezónach bude v spolupráci pokračovať ako hosťujúci zbormajster.
GABRIELA VIZVÁRY VÁVROVÁ
Gabriela Vizváry Vávrová vyštudovala odbor orchestrálne dirigovanie (J. Karaba) na Konzervatóriu v Bratislave. Na maturitnom koncerte mala možnosť účinkovať so speváckym zborom Cantus pod pedagogickým vedením Blanky Juhaňákovej a so symfonickým orchestrom konzervatória pod pedagogickým vedením Júliusa Karabu a umeleckým vedením Juraja Jartima.
V roku 2020 absolvovala letné kurzy v Banskej Štiavnici s lektormi: Blanka Juhaňáková, Alfonz Poliak, Pavol Tužinský, Tatiana Švajková a Katarína Kružíková. Po absolutóriu pokračovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v odbore zborové dirigovanie (B. Juhaňáková). V roku 2021 sa zúčastnila 6. ročníka medzinárodnej dirigentskej súťaže Stretnutie nad zborovou partitúrou v Banskej Bystrici, na ktorej obsadila 3. miesto. Trojročné štúdium zavŕšila bakalárskym koncertom so speváckym zborom Technik STU pod umeleckým vedením Petry Torkošovej. V súčasnosti je dirigentkou cirkevného speváckeho zboru ECAV Senica, umeleckou vedúcou zoskupenia Letorast v Čáčove a zastupujúcou dirigentkou speváckeho zboru Cantilena.
YELYZAVETA YANKO
Yelyzaveta Yanko študuje od roku 2020 zborové dirigovanie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (M. Kolena). Aktívne sa zúčastňuje naštudovávaní speváckych projektov speváckeho zboru Apollo, s ktorým absolvovala aj svoj bakalársky koncert. Na tomto koncerte priemerovala zborovú kompozíciu Svjaty Bože od súčasného ukrajinského skladateľa Igora Matcievskeho. V roku 2018 získala prvé miesto na Súťaži zborových dirigentov v Dnipre, a tiež prvú cenu na celoukrajinskej súťaži z dirigovania v Nižine. Pôsobila ako učiteľ ka spevu v Duchovnom a kultúrnom centre „Ukrajinský dvor“ a bola tiež zbormajsterkou v Ústrednom diecéznom kostole Svätej Bohorodičky. V roku 2021 získala prvú cenu na medzinárodnej dirigentskej súťaži Stretnutie nad zborovou partitúrou, ktorá sa konala v Banskej Bystrici.
PETER REZNÍK
Peter Rezník študoval na Základnej umeleckej škole v rodnej Hriňovej odbor hra na klavíri (A. Hodúlová) a popri tom navštevoval aj hodiny spevu, hry na fagote, LDO, muzikálu, hry v orchestri či tanca. V 12 rokoch začal navštevovať Konzervatórium J. L. Bellu v Banskej Bystrici ako mimoriadny žiak, neskôr tu študoval skladbu (J. Pondelíková), dirigovanie (K. Koreňová) a klavír (A. Solárik). Je študentom 4 ročníka na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v odboroch zborové dirigovanie (B. Juhaňáková) a skladba (I. Buffa). Počas svojich štúdií absolvoval dva zahraničné študijné pobyty, v roku 2018 na Metropolitana Orchestra v Lisabone (N. Dario, skladba, A. Eremine a A. Pizzaro, klavír) a v roku 2021 na Iceland Academy of Arts v Reykjavíku (Ú. Haraldsson, skladba a G. Ólafsson, dirigovanie).
Je víťazom niekoľkých celoslovenských a medzinárodných súťaží v dirigovaní aj skladbe – Stretnutie nad zborovou partitúrou (2021, 2018), Stonavská Barborka (2020) či Národná skladateľská súťaž konzervatórií (2016). Spolupracoval s hudobnými telesami ako Miešaný, dievčenský zbor a orchester Konzervatória J. L. Bellu, Canzona Neosolium, Spevácky zbor slovenských učiteľov, Spevácky zbor Technik STU a ďalšie.
SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR
Slovenský filharmonický zbor je prominentným reprezentantom slovenského profesionálneho zborového umenia. Do hudobného diania vstúpil v roku 1946 ako Miešaný zbor československého rozhlasu. Prvé roky ho viedol jeho zakladateľ, dirigent Ladislav Slovák. Na poste zbormajstrov sa vystriedali viaceré významné osobnosti (J. M. Dobrodinský, Š. Klimo, P. Prochádzka, M. Vach, J. Rozehnal, B. Juhaňáková).
Od roku 2014 ho vedie J. Chabroň. Kultivovanosť prejavu, zvuková rovnováha hlasových skupín, ale aj interpretačná pohotovosť, spoľahlivosť a príkladná umelecká disciplína sa premietajú do suverénnych výkonov, ktoré pri vzájomnej spolupráci ocenili mnohí renomovaní dirigenti.
Vo februári 2023 získal SFZ medzinárodné ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor. SFZ bol ocenený za minuloročnú spoluprácu v opernej produkcii Piková dáma s Berlínskymi filharmonikmi a ich šéfdirigentom Kirillom Petrenkom na Veľkonočnom festivale vnemeckom Baden-Badene a koncertoch v Berlínskej filharmónii.
Mužská časť zboru predviedla oratórium Kráľ Oidipus Igora Stravinského vo Švajčiarsku (dirigent J. van Steen). V rámci Beethoven Marathon 2022 zbor spieval Symfóniu č. 9 na koncertoch v Nemecku a Srbsku (dirigent G. Feltz). V sezóne 2022/2023 sa SFZ predstavil na koncertných pódiách v Berlíne a v Stuttgarte. V máji vystúpi v Istanbule s Rossiniho Stabat Mater. Mužská časť zboru vystúpi na sklonku sezóny v Schönbergovej kantáte Piesne z Gurré v Prahe a Litomyšli.
FILHARMONICKÉ TROMBÓNOVÉ TRIO
Filharmonické trombónové trio – traja trombonisti sú členmi orchestra Slovenskej filharmónie. Majú za sebou mnohé vystúpenia ako sólisti, komorní hráči i členovia popredných klasických orchestrov i jazzových zoskupení.