GIL SHAHAM
patrí k najpoprednejším huslistom našej doby; jeho bezchybná technika kombinovaná s nenapodobiteľným vrúcnym a šľachetným duchom upevnila jeho renomé ako amerického „pána huslistu“. Je vyhľadávaným sólistom prominentných orchestrov a pod vedením najvýznamnejších dirigentov; pravidelne uvádza recitály a vystupuje so súbormi na tých najznámejších koncertných pódiách a najprestížnejších festivaloch.
K mimoriadne významným počinom posledných rokov patrí preslávená nahrávka a s tým súvisiace predvedenia kompletného súboru sonát a partít pre sólové husle J. S. Bacha. V nadchádzajúcich sezónach k uvádzaniu sólových skladieb pridá aj spoluprácu so svojím dlhoročným hudobným klavírnym partnerom Akirom Eguchim a spoločne uskutočnia recitály v Severnej Amerike, Európe a Ázii.
K vystúpeniam so sprievodom orchestra patrí spolupráca s Berlínskou filharmóniou, so symfonickými orchestrami v Bostone, Chicagu, San Franciscu, s Izraelskou filharmóniou, Losangelskou filharmóniou, Newyorskou filharmóniou, Orchestre de Paris, ako aj dlhoročné rezidenčné pobyty s orchestrami v Montreale, Stuttgarte a Singapure. Gil Shaham v spolupráci s orchestrami pokračuje v skúmaní koncertov 30. rokov 20. storočia vrátane skladieb od Barbera, Bartóka, Berga, Korngolda, Prokofieva a mnohých iných.
Gil Shaham sa podpísal pod vyše dva tucty koncertantných a sólových CD nahrávok, ktoré získali mnohé ocenenia: Grammy, Grand Prix du Disque, Diapason d’Or a Gramophone Editor’s Choice. Mnohé z týchto nahrávok vyšli na značke Canary Classics, ktorú v roku 2004 sám založil. Medzi CD nájdeme husľové koncerty, virtuózne husľové diela, Elgarov Husľový koncert, CD Hebrew Melodies či Butterfly Lovers a mnohé iné diela z 30. rokov 20. storočia. K nahrávkam z tejto série patrí Prokofievov a Bartókov Husľový koncert č. 2, ktorých CD bolo nominované na Grammy Award. V roku 2020 vyšla nová nahrávka koncertov Beethovena a Brahmsa, na ktorej Shahama sprevádza súbor The Knights.
Gil Shaham sa narodil v meste Champaign-Urbana, štát Illinois, v roku 1971. S rodičmi sa presťahoval do Izraela, kde začal svoje husľové štúdiá už ako sedemročný pod vedením Samuela Bernsteina na Rubinovej hudobnej akadémii. Jeho vzdelávanie každoročne podporila štipendiom Americko-izraelská kultúrna nadácia. V roku 1981 debutoval s Jeruzalemským symfonickým orchestrom a Izraelskou filharmóniou a v nasledujúcom roku získal prvú cenu v súťaži Israel’s Claremont Competition. Získal štipendium na Juilliard School of Music a študoval aj na Columbia University. Gil Shaham je nositeľom Avery Fisher Career Grant (1990) a roku 2008 získal prestížnu Avery Fisher Prize. V roku 2012 ho časopis Musical America označil za Inštrumentalistu roka. Hrá na husliach 1699 „Countess Polignac“ Stradivarius, žije v New York City s manželkou huslistkou Adele Anthony a ich tromi deťmi.
V septembri 2021 Gil Shaham účinkoval ako sólista so Slovenskou filharmóniou na festivale InClassica International Music Festival v Dubaji. Na Bratislavských hudobných slávnostiach účinkuje po prvý raz.
ALEXANDRE BLOCH
Francúz Alexandre Bloch je od roku 2016 šéfdirigentom Orchestre National de Lille. K jeho nedávnym a nadchádzajúcim pôsobeniam patrí debut s Bayerische Staatsoper, návrat do USA a jeho prvé vystúpenie so Symfonickým orchestrom Utahu, koncerty s Orchestre National de France, rezidenčný pobyt na Salzburskom festivale s Orchestre National de Lille a vystúpenia po boku medzinárodne renomovaných sólistov, ku ktorým patrí Frank-Peter Zimmermann, Pierre-Laurent Aimard, Patricia Kopatchinskaja, Mischa Maisky, Sharon Kahn, Nemanja Radulovic, Veronika Eberle, Veronique Gens a Victor Julien-Laferrière.
Alexandre Bloch bol šesť rokov hlavným hosťujúcim dirigentom Düsseldorfských symfonikov. V uplynulom období dirigoval Royal Concertgebouw Orchestra, London Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Filharmónia Oslo, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Scottish Chamber Orchestra, Royal Northern Sinfonia, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Orchestre National de France, Vancouver Symphony Orchestra, Filharmónia Luxembourg, Adelaide Symphony Orchestra, Brussels Philharmonic, Gurzenich-Orchester Köln, Los Angeles Chamber Orchestra, NCPA (Peking) a Orchestre de la Suisse Romande. Venuje sa aj dirigovaniu operných diel – predstavil sa v Bayerische Staatsoper v Mníchove, Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe, v Opéra de Lille a Opéra de Lyon, kde dirigoval francúzsku premiéru opery Lesson in Love and Violence od George Benjamina. Počas svojho angažmán v Lille dirigoval rozmanitý repertoár. Kritici a publikum mimoriadne ocenili kompletný symfonický cyklus Mahlera (2019), uvedenie väčšiny Stravinského baletov, ako aj majstrovských diel Ravela, Debussyho, Bartóka, Straussa a Brahmsa. Pracoval tiež s komornou verziou orchestra a interpretoval diela Beethovena, Mozarta, Haydna, Mendelssohna, Schumanna, predviedol a nahral francúzsku hudbu od Chaussona, Saint-Saënsa a Poulenca. Presadzuje aj uvádzanie modernej hudby, a preto pozýva súčasných autorov ako rezidenčných skladateľov alebo festivalových hostí, patrí k nim napríklad Magnus Lindberg, George Benjamin či Thierry Escaich. Zaslúžil sa o zorganizovanie množstva špeciálnych projektov, ktoré majú opäť priviesť publikum do koncertnej sály, ako interpretácia lyrického repertoáru (Bernsteinova Omša, Pucciniho Tosca, Bizetova Carmen či Lovci perál, Offenbachova Krásna Helena), organizovanie koncertov pre mladých a koncertných formátov predpokladajúcich aktívnu účasť návštevníkov.
Pod vedením Alexandra Blocha bol Orchestre National de Lille nominovaný časopisom Gramophone na finalistu ocenenia Orchestra of the Year Award 2020.
Dirigent si získava obdiv svojou muzikalitou, nadšením a energiou. V roku 2012 vzbudil medzinárodnú pozornosť vďaka prvej cene na Donatella Flick LSO Conducting Competition, čo mu prinieslo možnosť pôsobiť ako asistent dirigenta v London Symphony Orchestra. Krátko nato (2012) debutoval s Royal Concertgebouw Orchestra ako záskok za Marissa Jansonsa. Viedol tri predstavenia s náročným programom, ktorý zahŕňal symfonickú báseň Richarda Straussa Smrť a vykúpenie a objednávku diela pre veľký orchester od Jörga Widmanna.
Agentúra ADAMI zaradila Blocha medzi Talenty roku 2012. Spolupracoval ako asistent dirigenta na Festivale Hudobného centra Tanglewood (2012 a 2013). Pritiahol tiež pozornosť dirigentov ako Mariss Jansons, Charles Dutoit, Pierre Boulez, Bernard Haitink, sir Mark Elder a Esa-Pekka Salonen.
Alexandre Bloch sa narodil v roku 1985, študoval hru na violončele, harmóniu a dirigovanie na konzervatóriách v Tours, Orléans a Lille. V roku 2012 ukončil svoje magisterské štúdium na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris v dirigentskej triede Zsolta Nagya. Vzápätí absolvoval postgraduál na Royal Northern College of Music v Manchestri.
K jeho nahrávkam s Orchestre National de Lille (Alpha Classics/ Outhere) patrí aj nová nahrávka Mahlerovej Siedmej symfónie, dve nahrávky s Véronique Gens, ktoré približujú poslucháčom dielo Ernesta Chaussona a Francisa Poulenca, a nahrávka Ravelových skladieb Valčík a Španielska rapsódia. Mnohé koncerty orchestra sa uvádzali prostredníctvom virtuálnej koncertnej sály L’Audito 2.0, prípadne ich vysielali rozhlasové či televízne stanice, vrátane France Musique a Mezzo.
Aj na sezónu 2022/2023 chystá Alexandre Bloch v Lille pestrý repertoár. V hlavnom koncertnom cykle bude dirigovať napríklad diela Brittena, Bartóka, Mahlera, Berlioza, predstaví svetovo uznávaných sólistov, medzi nimi Isabelle Faust, Dame Sarah Connolly a Pierre-Laurenta Aimarda. Súčasťou sezóny bude aj turné do Salzburgu s Nemanjom Radulovićom. K hosťujúcim dirigentským angažmán patrí opätovné vystúpenie s Opera de Lyon (Figarova svadba) a Orchestre Métropolitain (Montréal). Po prvý raz sa predstaví so Symfonickým orchestrom Utah, realizuje turné po Veľkej Británii s National Youth Orchestra of Great Britain.
Dirigentské umenie Alexandra Blocha máme na festivale Bratislavské hudobné slávnosti možnosť sledovať prvýkrát.
JOZEF CHABROŇ
ukončil štúdium v roku 2007 na VŠMU v Bratislave v odbore zborové dirigovanie pod pedagogickým vedením prof. Blanky Juhaňákovej. V roku 2006 dostal možnosť spolupracovať so Slovenským filharmonickým zborom/SFZ ako asistent hlavnej zbormajsterky Blanky Juhaňákovej. Od sezóny 2013/2014 pôsobí samostatne ako zbormajster SFZ.
Jozef Chabroň pripravil SFZ na uvedenie množstva vokálnoinštrumentálnych diel ako napr.: Dafnis a Chloé M. Ravela, Nokturná C. Debussyho, Stvorenie J. Haydna, Kristovo detstvo H. Berlioza, Lobgesang F. Mendelssohna Bartholdyho, Žalm zeme podkarpatskej E. Suchoňa, Messa di Gloria G. Pucciniho, Rekviem G. Verdiho, Symfónia č. 13 Babij jar D. Šostakoviča, Stabat Mater K. Szymanowského a G. Rossiniho, Persefona a Oidipus Rex I. Stravinského, Glagolská omša L. Janáčka, Vojnové rekviem B. Brittena, Gurrelieder A. Schönberga. V premiére uviedol diela Missa pro defunctis E. Kráka, Missa pro nobis R. Bergera, Apolloopera M. Piačeka, Carmina austriaca G. Wirtha a ďalšie. Počas doterajšieho pôsobenia v SFZ spolupracoval s viacerými renomovanými dirigentmi ako napr.: J. Judd, E. Villaume, S. Baudo, J. Valčuha, T. Sanderling, N. Ballatsch, Th. Lang, F. Haider, L. Svárovský, P. Altrichter, R. Štúr, Ch. Campestrini, S. Byčkov, J. Conlon, R. Weikert, Y. Sado, P. Valentovič a iní. Najvýznamnejšie umelecké počiny v jeho doterajšej kariére predstavujú kompletné naštudovanie Schönbergovho diela Mojžiš a Áron pre Operný dom v Zürichu (2011), ktorého premiéra sa uskutočnila pod taktovkou dirigentskej legendy Christopha von Dohnányiho, ako aj príprava SFZ na účinkovanie v opernej produkcii Chovančina M. P. Musorgského a Trójania H. Berlioza pre Viedenskú štátnu operu. Spolupracoval tiež s BBC Singers. Dirigoval samostatné koncerty SFZ v Hamburgu, Bratislave, Žiline, Nových Zámkoch a Piešťanoch.
V sezóne 2021/2022 pripravil SFZ na koncerty v Nemecku, Srbsku a Švajčiarsku. Na jar spolupracoval s festivalom v Baden-Badene pri naštudovaní opier P. I. Čajkovského (Piková dáma, Jolanta, dirigent K. Petrenko). V tejto sezóne pripraví SFZ na domáce koncerty i zahraničné spolupráce v Mannheime, Berlíne (Mahler), Stuttgarte (Beethoven), Prahe a Litomyšli (Schönberg).
SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
bola založená roku 1949. Pri jej umeleckom zrode stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života Václav Talich (1949 – 1952) a Ľudovít Rajter (1949 – 1976). Na umeleckom profilovaní orchestra sa podieľali ďalší šéfdirigenti – Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Libor Pešek, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha, Aldo Ceccato, Ondrej Lenárd, Jiří Bělohlávek, Vladimír Válek, Peter
Feranec, Emmanuel Villaume a James Judd. Ako stáli hosťujúci dirigenti pôsobili v Slovenskej filharmónii v rokoch 2007 – 2018 Leoš Svárovský, 2011 – 2019 Rastislav Štúr a v sezóne 2018/2019 Petr Altrichter. Od sezóny 2020/2021 sa postu šéfdirigenta ujal Daniel Raiskin.
Z množstva hosťujúcich dirigentov je potrebné uviesť osobnosti svetového mena ako J. Ferencsik, W. Rowicki, V. Smetáček, K. Ančerl, F. Konwitschny, A. Jansons, V. Neumann, H. Abendroth, A. Pedrotti, Sir E. Goossens, Sir M. Sargent, R. Benzi, K. Masur, Sir Ch. Mackerras, C. Zecchi, S. Baudo, C. Abbado, K. Sanderling, Z. Košler, R. Muti, K. Richter, K. Kondrašin, L. Segerstam, A. Lombard, S. Celibidache, T. Sanderling, a mnohí ďalší, ale i skladateľov-interpretov vlastných diel ako J. Martinon, K. Penderecki a A. Chačaturian.
Slovenská filharmónia realizovala množstvo nahrávok pre rozhlas, televíziu a hudobné vydavateľstvá OPUS, Supraphon, Panton, Hungaroton, JVC Victor, RCA, Pacific Music, Naxos a Marco Polo. Je pravidelným hosťom významných európskych hudobných pódií a festivalov. V rámci svojich početných zahraničných zájazdov vystúpila v takmer všetkých európskych krajinách, na Cypre, v Turecku, USA a pravidelne hosťuje na koncertných turné v Japonsku, Južnej Kórei, Ománe a Spojených arabských emirátoch.
Medzi najvýznamnejšie udalosti nadchádzajúcej sezóny 2022/2023 patria zahraničné účinkovania v koncertných sálach vo Švajčiarsku (Murten) so sólistami Hemsing Eldbjørg a Anatolom Tothom a Rakúsku (Viedeň) s Elīnou Garanča, Alexeiom Volodinom a Konstantinom Lifschitzom. Na záver sezóny vycestuje orchester SF spolu so šéfdirigentom D. Raiskinom a L. Svárovským na turné do Japonska, sólistami budú klaviristka Olga Scheps a violončelista Tatsuki Sasanuma.
SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR
je prominentným reprezentantom slovenského profesionálneho zborového umenia. Do hudobného diania vstúpil v roku 1946 ako Miešaný zbor československého rozhlasu. Prvé roky ho viedol jeho zakladateľ, dirigent Ladislav Slovák. V roku 1957 bol SFZ začlenený do zväzku telies Slovenskej filharmónie. Na poste zbormajstrov sa vystriedali viaceré významné osobnosti (J. M. Dobrodinský, Š. Klimo, P. Prochádzka, M. Vach, J. Rozehnal, B. Juhaňáková). Od roku 2014 ho vedie J. Chabroň. Kultivovanosť prejavu, zvuková rovnováha hlasových skupín, ale aj interpretačná pohotovosť, spoľahlivosť a príkladná umelecká disciplína sa premietajú do suverénnych výkonov, ktoré pri vzájomnej spolupráci ocenili mnohí renomovaní dirigenti ako C. Abbado, S. Baudo, S. Byčkov, J. Conlon, Ch. von Dohnányi, V. Fedosejev, J. Ferencsik, D. Gatti, P. Halffter, R. Chailly, D. Kitajenko, L. Maazel, Z. Mehta, F. WelserMöst, A. Pedrotti, K. Richter, E. Pekka-Salonen, P. Schreier, V. Talich, E. Villaume, R. Weikert a ďalší.
Zbor spolupracoval s prestížnymi zahraničnými orchestrami ako napr. Berlínski a Viedenskí filharmonici, Viedenskí symfonici, Izraelská filharmónia či Orchestre de Paris. Jeho bohatá diskografia obsahuje nahrávky pre slovenské i zahraničné televízne a rozhlasové stanice, ako aj pre renomované nahrávacie
spoločnosti, z ktorých možno spomenúť Opus, Supraphon, Deutsche Grammophon, Hungaroton, Sony, Marco Polo, Naxos, Nuova Era, Decca a mnoho ďalších.
V sezóne 2021/2022 vzbudil SFZ medzinárodný ohlas na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene v scénickom predvedení opery Piková dáma a koncertnou verziou opery Jolanta, ako aj na koncertoch s Berlínskou filharmóniou (Piková dáma) pod vedením Kirilla Petrenka.
Zbor účinkoval aj v produkcii Boris Godunov vo Viedenskej štátnej opere (dirigent S. Weigle). Mužská časť zboru predviedla oratórium Kráľ Oidipus Igora Stravinského vo Švajčiarsku (dirigent J. van Steen). V rámci Beethoven Marathon 2022 zbor spieval Symfóniu č. 9 na koncertoch v Nemecku a Srbsku (dirigent G. Feltz).
V sezóne 2022/2023 sa SFZ predstaví na koncertných pódiách v Nemecku – v Mannheime v dielach Tallisa (Spem in allium), Ligetiho (Lux Aeterna), Stravinského (Žalmová symfónia) a Skriabina (Prometheus). V Berlíne uvedie Mahlerovu Symfóniu č. 2 a v Stuttgarte Beethovenovu Symfóniu č. 9. Mužská časť zboru vystúpi na sklonku sezóny v Schönbergovej kantáte Piesne z Gurré v Prahe a Litomyšli.