EVA HORNYÁKOVÁ
sopranistka, rodáčka z Levoče, vyštudovala spev na konzervatóriu v Košiciach a pokračovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po absolutóriu sa zúčastnila majstrovských kurzov u Petra Dvorského a Zlatice Livorovej.
V roku 2006 debutovala na scéne Opery Slovenského národného divadla v roli Mimi v Bohéme G. Pucciniho, v rovnakom roku sa prebojovala do semifinále súťaže Competizione dell’ Opera v Drážďanoch a o tri roky neskôr sa stala semifinalistkou Maria Callas Grand Prix v Aténach. K jej ďalším úspechom patrí finále medzinárodnej súťaže v Bayreuthe, Medzinárodnej speváckej súťaže Hansa Gabora Belvedera vo ViedniavMilánskejLaScalaOperalia2010,svetovejopernej súťaži Plácida Dominga.
Medzi jej profilové roly sa radí Mimi (Puccini: Bohéma), s ktorou sa predstavila napríklad v španielskom meste La Coruña, v nemeckom Staatstheater Braunschweig, s Operou SND na opernom festivale Pafos Aphrodite na Cypre (2010) a na jeseň 2010 v medzinárodnej produkcii v Japonsku a na turné v Španielsku (2012). Odbornú i laickú verejnosť zaujala ako Mařenka v Smetanovej Predanej neveste na scéne SND, ako aj napríklad na open air festivale v rakúskom Gars am Kamp, kde vystúpila aj ako Micaela v Bizetovej Carmen. V sezóne 2009/2010 rozšírila svoj repertoár o postavu Paminy v Mozartovej Čarovnej flaute a naštudovala aj rolu Donny Elviry (Don Giovanni), Desdemony (Otello), Neddy (I Pagliacci). V inscenácii Gounodovho Fausta spievala v SND po boku slávneho basistu Paatu Burchuladzeho a za rolu Margarétky dostala Cenu opernej kritiky časopisu Hudobný život za Najlepší ženský spevácky výkon v sezóne 2012. V roku 2013 vystúpila na Gala koncerte v Ríme s Fisarmonica di Roma a absolvovala turné v Japonsku so symfonickým orchestrom Tokio. Je rovnako úspešná aj ako koncertná speváčka: napr. vo Verdiho Rekviem (Rudolfinum; Ondrej Lenárd), v opernom Verdi Gala a Verdiho Rekviem s Neue Philharmonie Westfalen v Nemecku, v Dvořákovom Rekviem a Stabat Mater v Tokiu, Musikverein Wien, Concertgebouw v Amsterdame, Rheingau Festival Nemecko, NDR Sinfonieorchester Hamburg.
V Národnom divadle Praha sa predstavila ako Magda (Puccini: La rondine), Violetta (Verdi: La traviata), Mimi (Puccini: Bohéma), (G. Verdi: Otello), na Pražskej hudobnej jari stvárnila rolu dievčaťa v Dvořákovej kantáte Svatební košile. V roku 2018 reprezentovala Slovensko na Hradčanoch s Českým filharmonickým orchestrom pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa pod taktovkou Petra Altrichtera ako Mařenka (Smetana: Predaná nevesta). Zažiarila na festivale v Edinburghu (Dvořák: Rekviem) s Bamberskými filharmonikmi a Jakubom Hrůšom.
Spolupracuje s dirigentmi aj spevákmi zvučných mien (Serge Baudo, Ondrej Lenárd, Libor Pešek, Jakub Hrůša, Petr Altrichter, Emmanuel Villaume, Leoš Svárovský, basista Paata Burchuladze, tenorista José Cura, Adam Plachetka, Feruccio Furlanetto a ďalší).
TOMÁŠ MAŠTALÍR
ukončil štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v roku 2000 a od toho istého roku je členom Činohry Slovenského národného divadla. V Činohre SND vytvoril 30 postáv. Medzi najvýznamnejše patria: Kráľ Oidipus (Sofokles: Vládca Oidipus, 2001), Lančarič (L. Ballek / O. Šulaj: Pomocník, 2000), Picasso (S. Martin: Picasso v bare Lapin Agile, 2001), Sganarel (J. B. P. Molière: Don Juan, 2002), Michal (M. McDonagh: Ujo Vankúšik, 2003), Vojak (L. Lahola / P. Pavlac: Rozhovor s nepriateľom, 2004), Chatelet (D. Besse: Riaditelia, 2005), Ben (Neil LaBute: Vykúpenie, 2006). V súčasnosti stvárňuje v SND tieto postavy – Vronský (L. N. Tolstoj: Anna Kareninová), Laertes / Fortinbras (W. Shakespeare: Hamlet), Herodes (P. O. Hviezdoslav: Herodes a Herodias), Antol (Mayenburg: Ksicht), Tiger Bunch / Joachim (D. Gieselman: Plantáž), Petruccio (W. Shakespeare: Skrotenie zlej ženy), Bois d’Enghien (G. Feydeau: Tak sa na mňa prilepila), je jedným z účinkujúcich v inscenácii Tančiareň, Prozorov (A. P. Čechov: Tri sestry), Stanley Kowalski (T. Williams: Konečná stanica Túžba). Od ukončenia vysokoškolského štúdia pravidelne účinkuje aj vo filmových a televíznych produkciách – vo filmoch, inscenáciách, seriáloch. Účinkoval tiež v inscenácii Shakespearovej hry Antonius a Kleopatra (2008), ktorá sa uvádzala v rámci Letných shakespearovských slávností na Bratislavskom hrade. Za svoje herecké umenie získal niekoľko cien – OTO 2007 (herec roka), ocenenie Talent roka 2008 (cenu každoročne udeľuje Liberálna spoločnosť), OTO 2008 (herec roka), cena IGRIC (2009 za herecký výkon v študentskom filme Leto).
JURAJ VALČUHA
je hudobným riaditeľom Teatro di San Carlo v Neapole, ako aj prvým hosťujúcim dirigentom v Konzerthausorchester Berlin. V rokoch 2009 – 2016 bol šéfdirigentom Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI.
Študoval kompozíciu a dirigovanie v Bratislave, u Iľju Musina v Petrohrade a v Paríži, kde v roku 2005 debutoval s Orchestre National de France. V nasledujúcich koncertných sezónach nadviazal pravidelnú spoluprácu s Philharmonia Orchestra, Gewandhaus Orchester Leipzig, Švédskym rozhlasovým orchestrom, Staatskapelle Dresden, s filharmóniami v Mníchove, Berlíne, Amsterdam Royal Concertgebouw, Rotterdamskou filharmóniou, Maggio Musicale Fiorentino, Orchestra dell’Academia Nazionale di Santa Cecilia v Ríme a milánskej Filarmonica della Scala. V Severnej Amerike viedol Valčuha Newyorskú a Losangeleskú filharmóniu a symfonické orchestre v Pittsburghu, Bostone, San Fanciscu, Cincinnati, Minnesote, Clevelande a Montreali. Turné s Orchestra della Rai ho priviedlo do Kolína, Mníchova, viedenského Musikverein, Berlínskej filharmónie a Abu Dhabi Classics.
V rokoch 2017 – 2019 debutoval s Chicago Symphony a s Cleveland Orchestra a získal opätovné angažmány s Newyorskou filharmóniou a v rámci Bravo!Vail Festival. Dirigoval symfonické orchestre v Minnesote, Montreali, San Franciscu, Pittsburghu, Detroite, Cincinnati a Dallase. V Európe ho velebili za vystúpenia s Mníchovskou filharmóniou, Viedenskými symfonikmi, Orchestre National de France, Orchestre de Paris, Českou filharmóniou, Švédskym rozhlasovým orchestrom, BBC Symphony a Philharmonia London. S Konzerthausorchester Berlin absolvoval turné v Rige, Vilniuse a Tallinne pri príležitosti 100. výročia baltských národností. Na operných pódiách dirigoval Lásku k trom pomarančom a Fausta vo Florencii, Jej pastorkyňu a Petera Grimesa v Bologni, Elektru, Carmen a Toscu, Bartókov Hrad kniežaťa Modrofúza, Pucciniho Dievča zo zlatého Západu a Šostakovičovu Lady Macbeth Mcenského okresu a Káťu Kabanovú v Teatro San Carlo di Napoli.
V súčasnej sezóne diriguje opernú produkciu Tristana a Izoldy v Teatro Comunale Bologna, Turandot na Maggio Musicale Festival vo Florencii, Pikovú dámu a Lásku k trom pomarančom v Neapoli, ako aj koncerty a turné s Konzerthausorchester Berlin, Filarmonica della Scala Milano, Orchestra di Santa Cecilia Rome, NDR Hamburg, Philharmonia London, Detroit a orchestre v Detroite a Minnesote.
Jurajovi Valčuhovi bola udelená Premio Abbiati 2018 v kategórii Najlepší dirigent.
JOZEF CHABROŇ
ukončil štúdium v roku 2007 na VŠMU v Bratislave v odbore zborové dirigovanie pod pedagogickým vedením prof. Blanky Juhaňákovej. V roku 2006 dostal možnosť spolupracovať so Slovenským filharmonickým zborom ako asistent hlavnej zbormajsterky Blanky Juhaňákovej. Od sezóny 2013/2014 pôsobí samostatne ako zbormajster SFZ. Pripravil SFZ na uvedenie množstva vokálno-inštrumentálnych diel ako napr.: Dafnis a Chloé M. Ravela, Nokturná C. Debussyho, Stvorenie J. Haydna, Kristovo detstvo H. Berlioza, Lobgesang F. Mendelssohna Bartholdyho, Žalm zeme podkarpatskej E. Suchoňa, Messa di Gloria G. Pucciniho, Rekviem G. Verdiho, Symfónia č. 13 Babij jar D. Šostakoviča, Stabat Mater K. Szymanowského a G. Rossiniho, Persefona a Oidipus Rex I. Stravinského, Glagolská omša L. Janáčka, Vojnové rekviem B. Brittena, Gurrelieder A. Schönberga. V premiére uviedol diela Missa pro defunctis E. Kráka, Missa pro nobis R. Bergera, Apolloopera M. Piačeka, Carmina austriaca G. Wirtha a ďalšie. Počas doterajšieho pôsobenia v SFZ spolupracoval s viacerými renomovanými dirigentmi ako napr.: J. Judd, E. Villaume, S. Baudo, J. Valčuha, T. Sanderling, N. Ballatsch, Th. Lang, F. Haider, L. Svárovský, P. Altrichter, R. Štúr, Ch. Campestrini, S. Byčkov, J. Conlon, R. Weikert, Y. Sado, P. Valentovič a iní. Najvýznamnejšie umelecké počiny v jeho doterajšej kariére predstavujú kompletné naštudovanie Schönbergovho diela Mojžiš a Áron pre Operný dom v Zürichu (2011), ktorého premiéra sa uskutočnila pod taktovkou dirigentskej legendy Christopha von Dohnányiho, ako aj príprava SFZ na účinkovanie v opernej produkcii Chovančina M. P. Musorgského a Trójania H. Berlioza pre Viedenskú štátnu operu. Spolupracoval tiež s BBC Singers. Dirigoval samostatné koncerty SFZ v Hamburgu, Bratislave, Žiline a Piešťanoch.
V sezóne 2019/2020 spolupracoval s Konzerthausorchester Berlin a dirigentom Christophom Eschenbachom na uvedení Mahlerovej 8. symfónie v Berlíne. Pripravil SFZ na spoluprácu s Tonkünstler-Orchester v Rakúsku (Dvořák: Rekviem) a Plzeňskou filharmóniou (Beethoven: Missa solemnis) v Čechách.
V úvode novej sezóny uviedol spolu so Slovenskou filharmóniou Beethovenovu 9. symfóniu na festivale v Piešťanoch. SFZ pripravil pre novú produkciu opery Eugen Onegin Viedenskej štátnej opery a pre Poulencovu Gloriu v spolupráci so Symfonickým orchestrom hl. mesta Prahy FOK. V druhej polovici sezóny pripraví SFZ na uvedenie oratória Paula Hindemitha s Bruckner Orchester Linz v Rakúsku.
SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
bola založená roku 1949. Pri jej umeleckom zrode stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života Václav Talich (1949 – 1952) a Ľudovít Rajter (1949 – 1976, do roku 1961 ako jej umelecký riaditeľ). Na umeleckom profilovaní orchestra sa podieľali ďalší šéfdirigenti – Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Libor Pešek, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha a Aldo Ceccato. V rokoch 1991 – 2001 bol šéfdirigentom a hudobným riaditeľom Slovenskej filharmónie Ondrej Lenárd. V sezóne 2003/2004 pôsobil ako umelecký riaditeľ inštitúcie Jiří Bělohlávek. Roku 2004 sa stal šéfdirigentom Vladimír Válek, v rokoch 2007 – 2009 ho vystriedal Peter Feranec. V rokoch 2009 – 2016 bol šéfdirigentom francúzsky dirigent Emmanuel Villaume a od roku 2017 do roku 2020 britský dirigent James Judd. Ako stáli hosťujúci dirigenti pôsobili v Slovenskej filharmónii v rokoch 2007 – 2018 Leoš Svárovský, 2011 – 2019 Rastislav Štúr a v sezóne 2018/2019 Petr Altrichter. Od sezóny 2020/2021 sa postu šéfdirigenta ujíma Daniel Raiskin.
Z množstva hosťujúcich dirigentov je potrebné uviesť osobnosti svetového mena ako János Ferencsik, Witold Rowicki, Václav Smetáček, Karel Ančerl, Franz Konwitschny, Arvīds Jansons, Václav Neumann, Hermann Abendroth, Antonio Pedrotti, Sir Eugene Goossens, Sir Malcom Sargent, Roberto Benzi, Kurt Masur, Sir Charles Mackerras, Carlo Zecchi, Serge Baudo, Claudio Abbado, Kurt Sanderling, Zdeněk Košler (ktorému na základe dlhoročnej úspešnej spolupráce Slovenská filharmónia v roku 1996 udelila čestný titul šéfdirigenta in memoriam), Riccardo Muti, Karl Richter, Kirill Kondrašin, Leif Segerstam, Alain Lombard, Sergiu Celibidache, Thomas Sanderling, Oskar Danon, Mario Rossi, Neeme Järvi, Ken-Ichiro Kobayashi, Jevgenij Svetlanov, Mariss Jansons, Christoph von Dohnányi, Dmitrij Kitajenko, Otmar Suitner, James Conlon, Valerij Gergiev, Alexander Rahbari, Fabio Luisi, Sir Yehudi Menuhin, Peter Schreier, Vladimir Fedosejev, Ralf Weikert, Miltiades Caridis, Pinchas Steinberg, Peter Keuschnig, Tomáš Hanus, Jakub Hrůša, Juraj Valčuha, Tomáš Netopil, Ion Marin, Pavel Baleff, George Pehlivanian, Jun Märkl, Ilan Volkov, Wayne Marshall, Eivind Gullberg Jensen, Alan Buribayev a mnohí ďalší, ale i skladateľov-interpretov vlastných diel ako Jean Martinon, Krzysztof Penderecki a Aram Chačaturian.
Slovenská filharmónia realizovala množstvo nahrávok pre rozhlas, televíziu a hudobné vydavateľstvá OPUS, Supraphon, Panton, Hungaroton, JVC Victor, RCA, Pacific Music, Naxos a Marco Polo. Je pravidelným hosťom významných európskych hudobných pódií a festivalov. V rámci svojich početných zahraničných zájazdov vystúpila v takmer všetkých európskych krajinách, na Cypre, v Turecku, Japonsku, Južnej Kórei, USA a Ománe.
Medzi najvýznamnejšie udalosti sezóny 2019/2020, ktorá bola kvôli pandémii koronavírusu predčasne ukončená, okrem iného patrila trojica koncertov SF na festivale Bratislavské hudobné slávnosti s dirigentmi Jamesom Juddom, Jurajom Valčuhom a Pinchasom Steinbergom, mimoriadny koncert k Roku Milana Rastislava Štefánika, slávnostné koncerty k 70. výročiu založenia Slovenskej filharmónie či Koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie.
V sezóne 2020/2021 Slovenská filharmónia okrem domácej scény vystúpi v Koncertnej sieni Akadémie F. Liszta v Budapešti s dirigentom Gáborom Kálim a pod vedením dirigenta Stefana Vladara spoločne so Slovenským filharmonickým zborom v rakúskom Neubergu an der Mürz. Plánované turné orchestra SF do Južnej Kórey a Japonska, ktoré sa mali uskutočniť v priebehu tejto sezóny, sa z dôvodu celkovej situácie vo svete presúvajú na rok 2022.
SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR
je prominentným reprezentantom slovenského profesionálneho zborového umenia. Do hudobného diania vstúpil v roku 1946 ako Miešaný zbor československého rozhlasu a prvé roky ho viedol jeho iniciátor a zakladateľ, dirigent La-dislav Slovák. V roku 1955 sa vedenia kolektívu ujal Jan Maria Dobrodinský, ktorý sa svojou viac než dvadsaťročnou činnosťou nemalou mierou zaslúžil o profiláciu a umelecké napredovanie ansámblu, začleneného v roku 1957 – už pod dnešným názvom – do zväzku telies Slovenskej filharmónie. Roku 1977 funkciu zbormajstra prijal Valentin Iljin, ktorého vystriedal vynikajúci znalec zborového spevu Lubomír Mátl, po ňom sa na ďalšom zveľaďovaní interpretačnej úrovne podieľali Štefan Klimo, Pavel Baxa, Pavol Procházka a Marián Vach. V tradícii zvyšovania interpretačnej úrovne zboru pokračovali Blanka Juhaňáková (1991 – 2001) a Jan Rozehnal (1991–2003).Vsezóne2003/2004bolumeleckýmvedúcim a hlavným zbormajstrom SFZ Marián Vach. V rokoch 2005 – 2014 zastávala post hlavnej zbormajsterky Blanka Juhaňáková. Od roku 2014 plní funkciu zbormajstra Slovenského filharmonického zboru Jozef Chabroň. Za polstoročie intenzívnej umeleckej aktivity SFZ vyrástol na teleso mimoriadnych kvalít a dnes sa radí k najlepším európskym ansámblom svojho druhu.
Jedinečný technický arzenál, kultivovanosť prejavu, ideálna zvuková rovnováha hlasových skupín, ale aj interpretačná pohotovosť, spoľahlivosť a príkladná umelecká disciplína sa premietajú do suverénnych výkonov, plných tvorivého napätia a výrazovej sily, ktoré pri vzájomnej spolupráci ocenili mnohí renomovaní dirigenti, medzi nimi takí svetoznámi majstri taktovky ako Claudio Abbado, Serge Baudo, Bertrand de Billy, Jean-Claude Casadesus, James Conlon, Dean Dixon, Christoph von Dohnányi, Vladimír Fedosejev, János Ferencsik, Daniele Gatti, Pedro Halffter, Riccardo Chailly, Dmitrij Kitajenko, Zdeněk Košler, Ondrej Lenárd, Alain Lombard, Fabio Luisi, Lorin Maazel, Kurt Masur, Zubin Mehta, Franz Welser-Möst, Antonio Pedrotti, Libor Pešek, Ľudovít Rajter, Helmuth Rilling, Karl Richter, Esa Pekka-Salonen, Peter Schreier, Pinchas Steinberg, Hans Swarowsky, Václav Talich, Emmanuel Villaume a Ralf Weikert. Okrem pravidelnej činnosti na domácej pôde zbor každoročne absolvuje množstvo zahraničných zájazdov, ktorých cieľom sa stali bezmála všetky európske krajiny, ale aj Maroko, Turecko, Japonsko a Omán. Zbor spolupracoval s prestížnymi zahraničnými orchestrami ako napr.: Berlínski a Viedenskí filharmonici, Viedenskí symfonici, Izraelská filharmónia, Orchestre de Paris. Svojimi výkonmi prispel k lesku významných medzinárodných festivalových podujatí (Viedeň, Salzburg, Londýn, Praha, Perugia, Edinburg, Berlín, Atény, Madrid, Paríž, Mníchov, Štrasburg).
Jeho bohatá diskografia obsahuje nahrávky pre slovenské i zahraničné televízne a rozhlasové stanice, ako aj pre renomované nahrávacie spoločnosti, z ktorých možno spomenúť OPUS, Supraphon, Deutsche Grammophon, Hungaroton, Sony, Marco Polo, Naxos, Nuova Era, Decca a mnoho ďalších. Začiatkom sezóny 2019/2020 sa zbor predstavil na otváracom koncerte Berlin Konzerthausorchester v Berlíne v Mahlerovej 8. symfónii s dirigentom Christophom von Eschenbachom. Následne sa prezentoval na koncertoch s Tonkünstler-Orchester v Rakúsku a s Plzenskou filharmóniou v Čechách. V dôsledku pandémie zaznamenal SFZ najmä v druhej polovici sezóny zrušenie významných umeleckých spoluprác (Praha, Belehrad, Dortmund, Neuberg an der Mürz, Mannheim).
V úvode sezóny 2020/2021 sa predstaví SFZ so Slovenskou filharmóniou v Piešťanoch na uvedení Beethovenovej 9. symfónie. V októbri účinkuje vo Viedenskej štátnej opere v novej opernej produkcii Eugen Onegin. V decembri bude SFZ hosťovať v sezóne Symfonického orchestra hl. mesta Prahy FOK, kde uvedie Poulencovu Gloriu. V druhej polovici sezóny ho čaká spolupráca s Bruckner Orchester Linz a dirigentom Paavom Järvim na uvedení oratória Paula Hindemitha.