Online archív bol navrhnutý a naprogramovaný tímom Streamboyz. Videá sú umiestnené na serveroch občianskeho združenia Multiplace. Použitie, šírenie fotografií a audiovizuálneho obsahu tejto stránky len so súhlasom Slovenskej filharmónie. Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

MK SR

Sledujte náš kanál na Youtube
Navštívte tím Streamboyz na Facebooku
Sledujte nás na Instagrame
Sledujte nás na Twittri

[ 00:45:37 ] [ 00:45:37 ] [ iba audio > ][ audio only > ]

Play Prehrať
00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky

[ 2. časť – 00:48:45 ] [ 2nd part – 00:48:45 ] [ iba audio > ][ audio only > ]

Play Prehrať
00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky
0 Páči sa Likes

Rossini / Glière / Rimskij-Korsakov

Štvrtok 9. 5. 2019, 19.00 h
C – Populárny cyklus, Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

ProgramProgram
Gioachino RossiniGioachino Rossini (1792–1868)
Semiramis, predohra k opere Semiramide Overture
Reinhold GlièreReinhold Glière (1875–1956)
Koncert pre harfu a orchester Es dur, op. 74 – slovenská premiéraConcerto for Harp and Orchestra in E flat Major, Op. 74 – Slovak premiere
Allegro moderatoAllegro moderato
Tema con variazioniTema con variazioni
Allegro giocosoAllegro giocoso
PrestávkaIntermission
Nikolaj Rimskij-KorsakovNikolaj Rimskij-Korsakov (1844–1908)
Šeherezáda, symfonická suita, op. 35 Sheherazade, Symphonic Suite, Op. 35
More a Sindibádov koráb (Largo e maestoso – Allegro non troppo)The Sea and Sinbad’s Ship (Largo e maestoso – Allegro non troppo)
O cárovičovi Kalenderovi (Lento – Andantino – Allegro molto – Con moto)The Kalandar Prince (Lento – Andantino – Allegro molto – Con moto)
Láska cároviča a princeznej (Andantino quasi allegretto – Pochissimo più mosso – Come prima – Pochissimo più animato)The Young Prince and The Young Princess (Andantino quasi allegretto – Pochissimo più mosso – Come prima – Pochissimo più animato)
Sviatok v Bagdade. Stroskotanie korábu (Allegro molto – Vivo – Allegro non troppo maestoso)Festival at Baghdad. The Sea. The Ship Breaks against a Cliff Surmounted by a Bronze Horseman (Allegro molto – Vivo – Allegro non troppo maestoso)

Gioachino Rossini si talianske publikum získal najskôr sviežimi operami buffa. Prispel však aj do oblasti vážnej opery seria, akou je aj Semiramis z roku 1823. Ruský skladateľ Reinhold Glière odolával stalinskému režimu. Hojne sa zaoberal inštruktívnou literatúrou a koncertný repertoár obohatil o diela pre menej frekventované nástroje, ku ktorým patrí aj Harfový koncert (1938). Niektoré diela už dávno vstúpili do siene legiend; symfonická suita Nikolaja Rimského-Korsakova o tajomnej Šeherezáde (1888) k nim určite patrí. Štvorčasťový projekt inšpirovaný štyrmi kapitolami z Rozprávok tisíc a jednej noci je koncipovaný na tektonickom podklade klasickej symfónie.

Švajčiarsky dirigent a flautista Kaspar Zehnder sa po roku opäť predstaví bratislavskému publiku. Absolvent Bernskej akadémie umení spolupracuje od svojho debutu v La Scale v roku 2007 s mnohými poprednými európskymi orchestrami. Ako sólistka večera vystúpi Katarína Turnerová, prvá harfistka orchestra Slovenská filharmónia, s ktorou sa však často objavuje aj ako sólistka. Venuje sa aj oblasti komornej hudby.


  • VideozáznamVideorecording
  • VáclavVáclav Frkal st.Frkal sr. svetlálights, zvuksound, PeterPeter GondaGonda technická spoluprácaIT supervisor, VašoVašo FrkalFrkal kamerycamera, striheditor, MarekMarek PiačekPiaček réžiavideo producer, postprodukciapost-production
  • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2019A Slovak Philharmonic Production © 2019
  • Rossini / Glière / Rimskij-Korsakov