movie 1 H 28 MIN 1 H 28 MINsd

Páči sa Likes 0
Online bulletin Odfoťte QR kód pomocou smartfónu a zobrazí sa vám bulletin vo vašom mobilnom zariadení. Alebo na QR kód kliknete a bulletin sa vám zobrazí v novom okne prehliadača.

Veverka / Englichová

Utorok 25. 3. 2025, 19.00 hTuesday, March 25, 2025, 7.00 PM
Cyklus KH – Komorná hudba
Malá sála Slovenskej filharmónie
KH serie – Chamber Music
Small Hall of Slovak Philharmonic


Program
Jiří Gemrot (1957)
  Variácie na Pfuy Lied – slovenská premiéraVariation on Pfuy lied – Slovak premiere
Sylvie Bodorová (1954)
  Grido del pastore pre hoboj a harfu Grido del pastore for oboe and harp
Bedřich Smetana (1824–1884)/ Jan Hanuš Trneček (1858–1914)
  Fantázia na tému zo symfonickej básne Vltava pre harfu sólo Phatasy on a Theme from Vltava for harp solo
Petr Wajsar (1978)
  Kraftveverk – Techno pre hoboj a harfu – slovenská premiéraKraftveverk – Techno for oboe and harp – Slovak premiere
Josef Vejvoda (1945)
  Dva kusy pre hoboj a harfu Two pieces for oboe and harp
Martin Hybler (1977)
  Iason a Medea, mýtus pre hoboj a harfu, op. 50 Iason a Medea. Myth for oboe and harp, Op. 50
  PrológPrológ
  IasonIason
  MedeaMedea
  Zlaté rúnoZlaté rúno
  Útek cez more na lodi ArgóÚtek cez more na lodi Argó
  Iasonova zradaIasonova zrada
  EpilógEpilóg
Prídavok: Ennio Morricone (1928–2020)[upr. Vilém Veverka (1978)]
  Gabrielova téma z filmu „Misia“, pre hoboj a harfu Gabriel’s Oboe from “The Mission”, for oboe and harp
Prídavok: Astor Piazzolla (1921–1992)[upr. Vilém Veverka (1978)]
  La fortezza dei grandi perché, pre hoboj a harfu La fortezza dei grandi perché, for oboe and harp

Jiří Gemrot je pragmaticky zmýšľajúcim skladateľom, jeho doménou okrem komponovania v duchu Prokofieva, Stravinského či Brittena je hudobná réžia v rozhlase a televízii. Sylvie Bodorová je vedúcou osobnosťou hudobnej tvorby v Čechách. V jej hudbe sa prelínajú novodobé techniky s etnickými a archaickými prvkami. Vltava Bedřicha Smetanu fascinuje stále a znova – parafráza Jana Trnečku je jedným z príkladov. Petr Wajsar je autorom, pohybujúcim sa na rozhraní žánrov. „Klasiku“ prepája na pop, techno, konkrétnu hudbu. Bubeník, skladateľ, aranžér a dirigent Josef Vejvoda, syn autora legendárnej polky Škoda lásky, takisto umne a nenásilne kombinuje viaceré žánre. Prístupom crossover sa prezentuje aj Martin Hybler, vyhľadávaný autor, improvizátor a komorný klavirista.


VideozáznamVideorecording
Stano Beňačka Stano Beňačka svetlálights, zvuksound, Olesia Stepura Olesia Stepura kamerycamera, striheditor, postprodukciapost-production, Marek Piaček Marek Piaček réžiavideo producer
Vyrobila Slovenská filharmónia © 2025A Slovak Philharmonic Production © 2025