movie 1 H 40 MIN 1 H 40 MINhd

Páči sa Likes 8
Online bulletin Odfoťte QR kód pomocou smartfónu a zobrazí sa vám bulletin vo vašom mobilnom zariadení. Alebo na QR kód kliknete a bulletin sa vám zobrazí v novom okne prehliadača.
Súvisiace záznamy
Piatok 8. 11. 2024, 18.15 h
Raiskin / Bubnáš
(Čajkovskij, Dvořák)

Videozáznam vznikol v spolupráci Slovenskej filharmónie a Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU.

The video was made in cooperation between the Slovak Philharmonic and the Faculty of Music and Dance of the Academy of Performing Arts.

Dvořák / Čajkovskij

Piatok 8. 11. 2024, 19.00 hFriday, November 08, 2024, 7.00 PM
Cyklus D/E – Hudba troch storočí
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
D/E serie – Three Centuries of Music
Concert Hall of Slovak Philharmonic


Program
Antonín Dvořák (1841–1904)
  Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104 Cello Concerto in B minor, Op. 104
  Allegro… quasi improvisandoAllegro… quasi improvisando
  Adagio ma non troppoAdagio ma non troppo
  Finale. Allegro moderato – Andante – Allegro vivoFinale. Allegro moderato – Andante – Allegro vivo
Prídavok: Johann Sebastian Bach (1685–1750)
  Suita pre violončelo č. 3 C dur, BWV 1009 – Sarabande Cello Suite No. 3 in C Major, BWV 1009 – Sarabande
Piotr Iľjič Čajkovskij (1840–1893)
  Symfónia č. 5 e mol, op. 64 Symphony No. 5 in E Minor, Op. 64
  Andante – Allegro con anima Andante – Allegro con anima
  Andante cantabile con alcuna licenzaAndante cantabile con alcuna licenza
  Valse. Allegro moderatoValse. Allegro moderato
  Finale. Andante maestoso – Allegro vivaceFinale. Andante maestoso – Allegro vivace

Nemecký violončelista Jan Vogler na svojich koncertoch často prepája hudbu s literatúrou. Dôkladne preštudovaná je v jeho repertoári i Dvořákova tvorba pre violončelo, komorné diela nahral na CD v roku 2022 s mladými hudobníkmi z Moritzburg festivalu. Violončelový koncert h mol nahral s Newyorskou filharmóniou ešte v roku 2005, pričom sa na CD v aranžmáne objavujú aj Cigánske melódie, op. 55 a americké piesne. Tie odkazujú na kontext vzniku tohto mimoriadne obľúbeného diela Antonína Dvořáka, ktoré skomponoval v poslednom roku svojho pôsobenia v USA. Výber violončela ako sólového nástroja prekvapil Dvořákových priateľov, pretože skladateľ zastával názor, že violončelo „nahoře huhňá a dole brumlá“. Nový pohľad na zvukové ambície nástroja Dvořák pravdepodobne nadobudol po premiére koncertu jeho kolegu violončelistu i skladateľa Victora Herberta. Inštrumentácia diela ho natoľko zaujala, že si požičal partitúru a o pol roka neskôr sa aj sám pustil do písania, tak sa zrodilo legendárne dielo.

Piotr Iľjič Čajkovskij si vo svojich poznámkach k úvodu Symfónie č. 5, op. 64 zapísal: „Úplná rezignácia pred osudom, pred nevyspytateľným riadením prozreteľnosti.“ Hoci stále patrí k ikonickým a najhrávanejším dielam, Čajkovskij s ňou nebol spokojný. V liste svojej mecenáške Nadežde von Meck napísal: „Už som svoju symfóniu uviedol v Petrohrade aj v Prahe, ale prišiel som na to, že je to omyl.“ Čas mu nedal za pravdu, symfónia je príkladom splynutia európskej tradície hudobného symfonizmu s ruskou národnou hudbou a dodnes obhajuje svoje miesto na koncertných pódiách.


VideozáznamVideorecording
AndrejAndrej OsvaldOsvald svetlálights, zvuksound, PeterPeter GondaGonda technická spolupráca ITIT supervisor, OlesiaOlesia StepuraStepura kamerycamera, striheditor, MarekMarek PiačekPiaček réžiavideo producer, postprodukciapost-production
Vyrobila Slovenská filharmónia © 2024A Slovak Philharmonic Production © 2024