Online archív bol navrhnutý a naprogramovaný tímom Streamboyz. Videá sú umiestnené na serveroch občianskeho združenia Multiplace. Použitie, šírenie fotografií a audiovizuálneho obsahu tejto stránky len so súhlasom Slovenskej filharmónie. Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

MK SR

Sledujte náš kanál na Youtube
Navštívte tím Streamboyz na Facebooku
Sledujte nás na Twittri
SK
EN
Stacks Image 76

1. časť 1st part

00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky

2. časť 2nd part

00:00
00:00
  • Off
  • Subtitles
  • Titulky

BMF 2014, Opening Concert – SP/Villaume/Thibaudet

Friday, September 26 2014, 7.30 PM
Serie BHS – Bratislava Music Festival, Concert Hall of Slovak Philharmonic

BHS 2014, Otvárací koncert – SF/Villaume/Thibaudet

Piatok 26. 9. 2014, 19.30 h
BHS – Bratislavské hudobné slávnosti, Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

ProgramProgram
Gija KančeliGija Kancheli
Warzone (2002)Warzone (2002)
Maurice RavelMaurice Ravel
Koncert pre klavír a orchester G dur Piano Concerto in G major
PrestávkaIntermission
Dmitrij ŠostakovičDmitri Shostakovich
Symfónia č. 5 d mol, op. 47Symphony No. 5 in D minor, Op. 47

Hĺbavá poetika a nástojčivý výraz tvorby silnej skladateľskej osobnosti, akou je Gija Kančeli, patrí k tomu najcennejšiemu, čo vo sfére symfonizmu v 20. a začiatkom 21. storočia vzniklo. Reflexia Warzone je skvelým príkladom, v ktorom Kančeli zúročil skúsenosti nadobudnuté pri písaní siedmich symfónií. Maurice Ravel ťažil viac z hudobníckej reality než z kontemplácie. Brilantný Klavírny koncert G dur dýcha sviežou invenciou a je ukážkou virtuozity. Interpretom je Jean-Yves Thibaudet, umelec, ktorého „vystúpenie prináša radosť, jas a muzikalitu a každá nota sa v jeho podaní mení na perlu“. (New York Times)

Na záver tohto koncertu Slovenskej filharmónie pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma zaznie Šostakovičova Symfónia č. 5. Podľa vyjadrenia skladateľa je dielo obrazom človeka, u ktorého napriek strastiam, vnútorným krízam a nepriazni osudu vyhráva mravnosť silnej osobnosti.  • Vyrobila Slovenská filharmónia © 2014A Slovak Philharmonic Production © 2014