PETER BERGER
Študoval operný spev na Konzervatóriu v Košiciach a Akadémii umení v Banskej Bystrici u Evy Blahovej. Majstrovské spevácke kurzy absolvoval u osobností ako P. Dvorský, R. Karczykowski, D. Livorová, I. Gabrielli, V. Chmel a A. Amaduzzi. Stal sa víťazom medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského a semifinalistom Belvedere Singing Competition vo Viedni. Získal Ceny Literárneho fondu za stvárnenie postavy Princa v Dvořákovej Rusalke, za rolu Pinkertona v Pucciniho opere Madama Butterfly a tiež za Lacu v Janáčkovej Její pastorkyni.
Účinkuje nielen v českých a slovenských divadlách, ale podieľa sa aj na inscenáciách vo svetových operných domoch, ako napríklad Beijing opera v Pekingu, Teatr Wielki vo Varšave, Teatro dell Opera v Ríme, Teatro Massimo v Palerme, Teatro Regio v Turíne, Teatro de la Maestranza v Seville, Royal Opera House v Muskate, National Theatre v Tokiu, Teatro Municipal v Čile, Welsh National Opera v Cardiffe, Národné divadlo v Splite či Dánska opera v Aarhuse. Participoval na významných medzinárodných festivaloch ako Glyndebourne či Wexford. Od roku 2008 úzko spolupracuje s Janáčkovou operou v Brne a s pražským Národným divadlom, kde stvárňuje viacero významných repertoárových postáv (Rodolfo, Alfredo, Turiddu, Cavaradossi, Pinkerton, Don José, Werther, Dalibor, Princ, Jeník, Laca, Boris, Manolios, Skuratov a iné). V zahraničí je dlhodobo vyhľadávaným interpretom českého romantického repertoáru.
Podieľal sa na operných inscenáciách v réžii umelcov ako Robert Carsen, Calixto Bieito, Arnaud Bernard, Jiří Heřman, Paul Curran, Hugo De Ana, Stephen Medcalf, Willy Decker, Marek Weiss, Michael Gieleta. V tejto sezóne spolupracoval taktiež s režisérmi Davidom Pountneym a Davidom Radokom. Peter Berger spolupracuje s poprednými českými, slovenskými a zahraničnými orchestrami.
DANIEL RAISKIN
„Daniel Raiskin je hudobníkom s výraznou senzibilitou, ktorý svojmu remeslu naozaj rozumie…“(Gramophone) Vďaka svojmu nezameniteľnému umeleckému rukopisu sa stal jedným z najuznávanejších dirigentov svojej generácie a vo svojich nápadne koncipovaných programoch rozvinul široký repertoár. Navštevoval slávne konzervatórium (vysokú hudobnú školu) v Sankt Peterburgu a v štúdiu pokračoval v Amsterdame a Freiburgu. Najskôr sa zameriaval na hru na viole. K jeho nasmerovaniu na dirigentskú dráhu ho inšpirovala najmä osobnosť vynikajúceho pedagóga L. Savicha, ako aj majstrovské kurzy s dirigentmi ako M. Jansons, N. Järvi, M. Horvat, W. Nelsson a J. Panula.
Od sezóny 2020/2021 zastáva Daniel Raiskin post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie. Okrem toho je od augusta 2018 hudobným riaditeľom Winnipeg Symphony Orchestra a od sezóny 2017/2018 hlavným hosťujúcim dirigentom Belehradskej filharmónie.
V poslednej dobe realizoval kritikou vysoko hodnotené nahrávky Mahlerovej Symfónie č. 3 a Šostakovičovej Symfónie č. 4 (AVI). Jeho nahrávka violončelových koncertov E. W. Korngolda, E. Blocha a B. Goldschmidta s J. Steckelom (AVI) získala v roku 2012 ocenenie Echo Klassik. Medzi nahrávacie projekty posledných rokov patrí cyklus symfónií L. Glassa (Cena Dánskeho rádia) a cyklus všetkých koncertov a rapsódií A. Chačaturiana (CPO), nahrávka Lutosławského vokálno-inštrumentálnych diel (Dux) a CD s diela mi A. Tansmana Prorok Izaiáš a Žalmy (World Premiere Recordings). Najnovšie CD s dielami P. I. Čajkovského vydala Slovenská filharmónia na jar v roku 2023. Zároveň v roku 2023 spolupracovala Slovenská filharmónia a Daniel Raiskin na realizácii CD so sólistami Michailom Počekinom (Hänssler Classic) a Tatsuki Sasanumom (Exton).
JAN ROZEHNAL
Po štúdiách na Konzervatóriu v Kroměříži (hra na flaute) u B. Růžičkovej študoval na JAMU v Brne u O. Trhlíka a L. Mátlu orchestrálne dirigovanie. Štúdium bolo rozšírené dvojročnou stážou v Českej filharmónii.
Už počas štúdia v Brne založil a viedol Brniansky zbor Hudobnej mládeže, s ktorým získal viaceré ocenenia na medzinárodných súťažiach. Pôsobil ako asistent L. Mátla v Speváckom združení moravských učiteľov, ktoré neskôr viedol.
V začiatkoch svojej profesionálnej kariéry pôsobil ako dirigent Jihočeského divadla v Českých Budějoviciach a zbormajster Brnianskeho Filharmonického zboru Beseda brněnská pri Filharmónii Brno. V rokoch 1990 – 2003 bol zbormajstrom Slovenského filharmonického zboru, s ktorým realizoval mnoho významných domácich aj zahraničných spoluprác. Počas pôsobenia v Slovenskom filharmonickom zbore založil vokálne zoskupenie Camerata Bratislava, ktorého doménou bolo štýlové predvádzanie starej hudby. Súbor bol ocenený Revue Diapason a získal aj cenu ministerského predsedu Slovenskej republiky. V rokoch 2004 – 2008 pôsobil ako zbormajster Kühnovho miešaného zboru a Pražského filharmonického zboru.
Od roku 2008 zastával post zbormajstra a dirigenta v nemeckých divadlách v Koblenzi, Frankfurte a Halberstadte. Od sezóny 2023/2024 je opäť zbormajstrom Slovenského filharmonického zboru. Na svojom konte má spolupráce s nahrávacími spoločnosťami ako Decca, Deutsche Grammophon, Discovery, Harmonia Mundi, Naxos, NBC či Slovart. Spolupracoval s významnými orchestrami a dirigentmi zvučných mien ako C. Abbado, R. Chailly, Ch. von Dohnányi, K. Masur, Z. Mehta, G. Prêtre či R. Weikert.
SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
bola založená v roku 1949. Pri jej umeleckom zrode stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života V. Talich (1949 – 1952) a Ľ. Rajter (1949 – 1976). Na umeleckom profilovaní orchestra sa podieľali ďalší šéfdirigenti – T. Frešo, L. Slovák, L. Pešek, V. Verbickij, B. Režucha, A. Ceccato, O. Lenárd, J. Bělohlávek, V. Válek, P. Feranec, E. Villaume a J. Judd. Od sezóny 2020/2021 zastáva post šéfdirigenta Daniel Raiskin.
Slovenská filharmónia realizovala množstvo nahrávok pre rozhlas, televíziu a hudobné vydavateľstvá OPUS, Supraphon, Panton, Hungaroton, JVC Victor, RCA, Pacific Music, Naxos a Marco Polo. Je pravidelným hosťom významných európskych hudobných pódií a festivalov. V rámci svojich početných zahraničných zájazdov vystúpila v takmer všetkých európskych krajinách, na Cypre, v Turecku, USA a pravidelne hosťuje na koncertných turné v Japonsku, Južnej Kórei, Ománe a Spojených arabských emirátoch.
Na jar 2023 vydala Slovenská filharmónia prvé CD so šéfdirigentom D. Raiskinom. Zároveň spolupracovala na vydaní ďalších dvoch CD s huslistom Michailom Počekinom (Hänssler Classic) a violončelistom Tatsuki Sasanumom (Exton). Sezónu 2022/2023 ukončila so sólistami O. Scheps a T. Sasanumom zahraničným turné v Japonsku. V sezóne 2023/2024 čaká orchester účinkovanie na domácich festivaloch (music festival Piešťany) i zahraničné koncerty (Murten). Orchester sa na začiatku decembra vrátil z turné v Južnej Kórei, kde so šéfdirigentom D. Raiskinom a klaviristom Y. Sunwoom odohral sériu 6 koncertov. Vo februári zas orchester absolvoval turné v Chorvátsku a Slovinsku, kde s ním v mestách Maribor a Záhreb odohral koncerty klavírny virtuóz Lovre Marušić. Nedávno sa orchester predstavil pod vedením J. Habarta na festivale Allegretto Žilina, kde uviedol s fagotistkou S. Dervaux dielo bratislavského rodáka J. N. Hummela.
SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR
je prominentným reprezentantom slovenského profesionálneho zborového umenia. Do hudobného diania vstúpil v roku 1946 ako Miešaný zbor československého rozhlasu. Prvé roky ho viedol jeho zakladateľ, dirigent Ladislav Slovák. V roku 1957 bol SFZ začlenený do zväzku telies Slovenskej filharmónie. Na poste zbormajstrov sa vystriedali viaceré významné osobnosti (J. M. Dobrodinský, Š. Klimo, P. Procházka, M. Vach, J. Rozehnal, B. Juhaňáková, J. Chabroň). Od sezóny 2023/2024 povedie SFZ zbormajster Jan Rozehnal.
Kultivovanosť prejavu, zvuková rovnováha hlasových skupín, ale aj interpretačná pohotovosť, spoľahlivosť a príkladná umelecká disciplína sa premietajú do suverénnych výkonov, ktoré pri vzájomnej spolupráci ocenili mnohí renomovaní dirigenti. Zbor spolupracoval s prestížnymi zahraničnými orchestrami ako napr. Berlínski a Viedenskí filharmonici, Viedenskí symfonici, Izraelská filharmónia či Orchestre de Paris. Jeho bohatá diskografia obsahuje nahrávky pre slovenské i zahraničné televízne a rozhlasové stanice.
SFZ získal medzinárodné ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor za spoluprácu v opernej produkcii Piková dáma s Berlínskymi filharmonikmi a K. Petrenkom na Veľkonočnom festivale v nemeckom Baden-Badene a koncertoch v Berlínskej filharmónii (2022).
V sezóne 2023/2024 SFZ spolupracoval s Filharmóniou Brno (D. Russel Davies) v Čechách aj v rámci BHS. SFZ účinkoval v novej produkcii Le Grand Macabre vo Viedenskej štátnej opere (P. HerasCasado) pri príležitosti 100. výročia narodenia G. Ligetiho. Participoval v novej opernej produkcii Tannhäuser v Národnom divadle Košice (P. Valentovič). Do konca sezóny sa SFZ predstaví aj na domácich festivaloch v Košiciach (R. Jindra) a Piešťanoch (T. Lang).
STORIONI TRIO
Trio patrí medzi jedno z najlepších klavírnych trií na svete. Vzniklo v roku 1995, je pomenované podľa výrobcu huslí zakladajúceho člena Woutera Vossena – Laurentiusa Storioniho (1794). Počas prvých rokov hráči úzko spolupracovali s Vermeer Quartet, huslistom Isaacom Sternom, violončelistom Mstislavom Rostropovičom a Menahemom Presslerom, klaviristom renomovaného Beaux Arts Tria. Výhra Kersjes Prize v roku 2000 pomohla rozbehnúť umeleckú kariéru Storioni Tria.
Túto sezónu oslavuje trio 25 rokov na scéne. „Sme rovnako nadšení, ako pred 25 rokmi,“ povedal Wouter Vossen. „Vďaka hudbe sa neustále posúvame vpred o ďalší krok, čo nám dodáva energiu.“ V apríli 2024 dostalo Storioni Trio Cenu za Kultúru od Kultúrneho fondu North Brabant. Porota ocenila ich odhodlanie priblížiť klasickú hudbu verejnosti a zároveň vyzdvihla ich rozmanité aktivity, vrátane vedenia renomovaného festivalu Storioni v Eindhovene.
Za 25 rokov svojho pôsobenia našlo Storioni Trio svoj vlastný zvuk a farbu. Ich koncerty sú tak prenikavé ako intenzívne sú ich skúšky. Hudobníci sa snažia ísť ďalej, snažia sa cez hudbu rozpovedať príbeh. Viera, že hudba môže preklenúť rozdiely medzi ľuďmi ich inšpiruje k sprístupneniu živej hudby čo najširšiemu publiku. Storioni Trio považuje sociálny aspekt vnímania hudby za kľúčový. Spolu s publikom si užívajú interakciu, ktorá prebieha nielen v koncertnej sále, ale aj mimo nej. Trio často vystupuje v jedinečných priestoroch a na neobyčajných miestach, ktoré zároveň objavuje i publikum. Repertoár tria siaha od klasiky po súčasné diela, od Haydna po Ahoa. Osobitné miesto má v ich interpretácii Beethoven: „Neustále nás pozýva objavovať jeho hudbu a hľadať naše osobné hranice.“ Súbor už niekoľkokrát uviedol cyklus všetkých Beethovenových klavírnych trií s použitím dobových aj moderných nástrojov.