Slovenská filharmónia

Koncert môžete sledovať v Online archíve Slovenskej filharmónie.

>>   APROGRAM BULLETIN CV


Ukážka z koncertu filmovej hudby

Piatok 21. 4. 2023, 19.00 h
M – Mimoriadne koncerty
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie


Účinkujú

Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Rastislav Štúr dirigent
Jozef Chabroň zbormajster

Marianna Prievozníková Geleneky soprán
Juraj Schweigert fúkacia harmonika
Matúš Veľas hoboj
Jarolím Emmanuel Ružička husle
Ladislav Podkamenský tenor


Program

Max Steiner (1888–1971)
Hlavná téma z filmu Odviate vetrom
Martin Böttcher (1927–2019)
Hlavná téma z filmu Winnetou
Ennio Morricone (1928–2020)
Suita z filmu „Vtedy na Západe“
Ennio Morricone (1928–2020) [upr. Marco Jovic]
Gabrielova téma z filmu „Misia“
John Williams (1932)
Dobrodružstvá na zemi z filmu z filmu E. T. – Mimozemšťan
James Horner (1953–2015)
Suita z filmu Avatar
Patrick Doyle (1953)
Non nobis, Domine z filmu Henrich V.
Carlos Gardel (1890–1935)
Tango por una cabeza
Hans Zimmer (1957) [upr. Olav Levik]
Suita z filmu „Gladiátor“
John Williams (1932)
Harryho podivuhodný svet z filmu Harry Potter a Kameň mudrcov
John Williams (1932)
Súboj dvoch osudov z filmu Star Wars: Epizóda I – Skrytá hrozba
Klaus Badelt (1967)
Hudba z filmu Piráti z Karibiku: Prekliatie čiernej perly
Michael Giacchino (1967)
Suita z filmu Jurský svet
Evangelos Odysseas Papathanassiou (Vangelis) (1943–2022)
Dobytie raja

>>   APROGRAM BULLETIN CV


Legendárne filmy E.T. – Mimozemšťan, Vôňa ženy, či Harry Potter a Kameň mudrcov nás svojím vynikajúcim hereckým obsadením a charakteristickou atmosférou prenášajú do sveta histórie, fantázie alebo dobrodružstva. Podmanivá hudba v nich fascinujúco dotvára pútavé filmové príbehy, do ktorých vás chceme opätovne vtiahnuť. Prajeme vám skvelý zážitok z počúvania.

(...)

Velikán medzi skladateľmi filmovej hudby, John Williams, skomponoval hudbu k veľkému množstvu filmových hitov. Jedným z nich je aj film E.T. – Mimozemšťan (1982, réžia Steven Spielberg), ktorý bol ocenený štyrmi Oscarmi vrátane kategórie „Najlepšia pôvodná filmová hudba“. Dobrodružstvá na zemi sú esenciou tých najlepších hudobných atribútov, ktoré nám skladateľ ponúka. Impozantné dychy, brilantné sláčiky, ako aj nápadité a veľkolepé melódie nám sprostredkujú nevšedné dobrodružstvá a priateľstvo E. T.–Mimozemšťana a chlapca Elliota.

(...)

Nezabudnuteľné stvárnenie slepého plukovníka Franka Sladea vo filme Vôňa ženy (1992, réžia Martin Brest) vynieslo legendárnemu Al Pacinovi Oscara v kategórii „Najlepší mužský herecký výkon“. Frank spolu so stratou zraku stráca aj chuť do života. Spolu so študentom Charliem odcestuje do New Yorku, s cieľom poslednýkrát sa zabaviť... Tango (Por Una Cabeza) je ikonickou scénou, v ktorej Frank tancuje s okúzľujúcou Donnou. Samotná tanečná scéna sa natáčala tri dni. Por Una Cabeza skomponoval Carlos Gardel, označovaný za „superstar tanga“. Ako prvý spevák dokázal „povýšiť“ tango z vôd inštrumentálnej tanečnej hudby na formu populárnej piesne.

(...)

Ďalší filmový trhák, pod ktorý sa podpísal svojim skladateľským perom John Williams, je film Harry Potter a Kameň mudrcov (2001, réžia Chris Columbus). Prvý diel zo sedemdielnej knižnej ságy si ihneď získal srdcia priaznivcov po celom svete. Nebolo snáď jedného detského diváka, ktorý by nečakal na list z Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. Harryho podivuhodný svet nám v celej svojej kráse odkrýva neodolateľne očarujúci svet mágie a kúziel. Pestrofarebný prúd zvuku vynárajúci sa z hlbín orchestra a známe, uchu lahodiace melódie nás pozývajú spoločne zažiť prvé dobrodružstvá mladého čarodejníka a jeho priateľov.


>>   APROGRAM BULLETIN CV


JAROLÍM EMMANUEL RUŽIČKA

Jarolím Emmanuel Ružička študoval na bratislavskom Konzervatóriu v triede Martina Slávika. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Jozefa Kopelmana. V roku 1989 absolvoval interpretačné kurzy v Bayreuthe. V roku 1990 absolvoval turné s Mládežníckym orchestrom Gustava Mahlera pod vedením dirigentov Jamesa Judda, Václava Neumanna a Claudia Abbada. O rok neskôr získal na medzinárodnej súťaži Beethovenov Hradec 3. miesto a cenu za najlepšiu interpretáciu českej kompozície.

V rokoch 1989–1995 pôsobil ako koncertný majster orchestra Komorní sólisti Bratislava. Zároveň medzi rokmi 1992 – 1995 spolupracoval so Slovenským komorným orchestrom, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Komornou operou Bratislava a Cappellou Istropolitanou.

Od roku 1997 pôsobil ako zástupca koncertného majstra v Slovenskej filharmónii. Od toho istého roku zastával post zastupujúceho koncertného majstra OST v Španielsku a súčasne pôsobil ako umelecký vedúci akoncertný majster komorného orchestra Camerata Tenerife a Komorného orchestra Garajonay v Španielsku. Po návrate na Slovensko v roku 2007 zastával dočasne post 1. hráča v Slovenskom komornom orchestri. Od septembra 2007 je 1. koncertným majstrom orchestra Slovenská filharmónia. Popritom sa venuje aj projektom s vlastnou medzižánrovou tvorbou (Rapper Vivaldi, Classical Music Maniacs), v rámci ktorých koncertoval na mnohých miestach na Slovensku aj v zahraničí. V roku 2022 ukončil doktorandské štúdium na HTF VŠMU v Bratislave.


RASTISLAV ŠTÚR

Rastislav Štúr absolvoval štúdium orchestrálneho dirigovania na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V opere SND viacero rokov zastával funkciu riaditeľa (2018–2021) a šéfdirigenta (2008–2020). V roku 1996 debutoval v SND s Boitovým Mefistofelom, čo mu otvorilo rad ďalších možností.

Od roku 1999 pravidelne spolupracoval s Petrom Dvorským v celom rade predstavení v Opere SND avrámci koncertov s najvýznamnejšími orchestrami na Slovensku, v Čechách a Rakúsku. Dirigoval Dvorského spoločné vystúpenia s Montserrat Caballé (2000), Gabrielou Beňačkovou (2002), Ilonou Tokody (2003) a Anatolijom Kotschergom (2006). S PKF – Prague Philharmonia a Petrom Dvorským nahral CD „Vivere“. V roku 2017 dirigoval koncert v Smetanovej sieni v Prahe so sólistami Bryanom Hymelom a Irinou Kyriakidou. So zahraničnými orchestrami často uvádza významné diela českej hudby. V roku 2005 dirigoval Dvořákovo oratórium Svatební košile so São Paulo Symphony Orchestra. Spolu s čínskym orchestrom NCPA (National Centre for the Performing Arts) naštudoval Dvořákovu Rusalku (2016), pričom išlo o historicky prvé uvedenie českej opery v Číne a o prvé predvedenie opery s použitím 3D technológie na svete. Na konte má bohatú spoluprácu so zahraničnými orchestrami, opernými domami a poprednými sólistami ako napríklad Edita Gruberová, Pavol Bršlík, Jozef Benci, Jolana Fogašová, Štefan Kocán, Dalibor Karvay, Adam Plachetka, Andrew Brownell a ďalší. V roku 2021 vyšlo CD Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru, na ktorom Rastislav Štúr diriguje diela Štefana Németha-Šamorínskeho. Je držiteľom Ceny Frica Kafendu (2011) za vynikajúce dirigentské výkony doma i v zahraničí, ako aj Krištáľového krídla za rok 2017 v kategórii Hudba.


SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA

Slovenská filharmónia bola založená v roku 1949. Pri jej umeleckom zrode stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života Václav Talich (1949–1952) a Ľudovít Rajter (1949–1976). Na umeleckom profilovaní orchestra sa podieľali ďalší šéfdirigenti–Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Libor Pešek, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha, Aldo Ceccato, Ondrej Lenárd, Jiří Bělohlávek, Vladimír Válek, Peter Feranec, Emmanuel Villaume a James Judd. Ako stáli hosťujúci dirigenti pôsobili v Slovenskej filharmónii v rokoch 2007–2018 Leoš Svárovský, 2011–2019 Rastislav Štúr a v sezóne 2018/2019 Petr Altrichter. Od sezóny 2020/2021 sa postu šéfdirigenta ujal Daniel Raiskin.

Z množstva hosťujúcich dirigentov je potrebné uviesť osobnosti svetového mena ako J. Ferencsik, W. Rowicki, V. Smetáček, K. Ančerl, F. Konwitschny, A. Jansons, V. Neumann, H. Abendroth, A. Pedrotti, Sir E. Goossens, Sir M. Sargent, R. Benzi, K. Masur, Sir Ch. Mackerras, C. Zecchi, S. Baudo, C. Abbado, K. Sanderling, Z. Košler, R. Muti, K. Richter, K. Kondrašin, L. Segerstam, A. Lombard, S. Celibidache, T. Sanderling, a mnohí ďalší, ale i skladateľov-interpretov vlastných diel ako J. Martinon, K. Penderecki a A. Chačaturian.

Medzi najvýznamnejšie udalosti sezóny 2022/2023 patria zahraničné účinkovania v koncertných sálach vo Švajčiarsku (Murten) so sólistami Hemsing Eldbjørg a Anatolom Tothom a Rakúsku (Viedeň) s Alexeiom Volodinom a Konstantinom Lifschitzom. Na záver sezóny vycestuje orchester SF spolu so šéfdirigentom D. Raiskinom a L. Svárovským na turné do Japonska, sólistami budú klaviristka Olga Scheps a violončelista Tatsuki Sasanuma.


© 2023 Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia, Medená 3, 816 01 Bratislava. Slovenská filharmónia je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR. Slovenská filharmónia vyhotovuje obrazové snímky a zvukové a zvukovo-obrazové záznamy z koncertov a je oprávnená ich použiť primeraným spôsobom na umelecké účely.

www.filharmonia.sk